Nowe dziecko w rodzinie

Siostrze i szwagrowi urodził się niedawno synek. Wcześniej często się spotykaliśmy, teraz to niemożliwe, bo moja 3-letnia córka nie lubi małego kuzyna. Zatyka uszy, gdy ten płacze, marudzi, że chce wracać do domu. Co robić?

1. Nie złość się na córkę. Dotąd to jej ciocia i wujek poświęcali uwagę. Teraz koncentrują się na swoim dziecku. Nic dziwnego, że mała jest zazdrosna.

Reklama

2. Daj córce czas na oswojenie się z nową sytuacją. Nie zmuszaj jej do odwiedzin u cioci i wujka. Jeśli nie chce do nich iść, niech zostanie w domu pod opieką babci lub opiekunki.

3. Przed każdą wizytą pytaj jednak, czy chce ci towarzyszyć. Na początku pewnie będzie odmawiać, ale w końcu ulegnie. 

4. Kiedy się zgodzi, poproś siostrę i szwagra, by poświęcili twojej córeczce trochę czasu. Niech jak dawniej wspólnie się pobawią czy porysują. Umów się też z nimi, że pozwolą, by pomogła przy pielęgnacji maluszka. Córka może przynieść pieluszkę lub zabawić malca grzechotką.

5. Starajcie się wszyscy jak najczęściej podkreślać, jaka twoja córeczka jest duża i mądra, i jak wiele może nauczyć maluszka. Powiedz np.: „Widzisz, on jeszcze nie potrafi układać klocków, a ty świetnie sobie z tym radzisz. Może mu kiedyś pokażesz, jak to robić?”. Córka poczuje się wtedy pewniej i spojrzy na niemowlę łaskawszym okiem.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Pożegnanie z pieluszką

    Mój synek skończył 3 lata i już od dawna korzysta z nocnika. Jednak na noc zakładam mu pampersa, bo wciąż miewa mokre wpadki. Czy powinnam tym się martwić? Jego cioteczna siostra, niemal w tym... więcej