Przygotuj płyn nawadniający
Wsyp do 120 ml przegotowanej i schłodzonej wody płaską łyżeczkę glukozy (możesz kupić ją w aptece, ok. 5 zł/100 g) oraz szczyptę soli kuchennej. Całość dokładnie wymieszaj. Roztwór podawaj maluszkowi w niewielkich ilościach, ale jak najczęściej – po jednej łyżeczce co 3-5 minut.
Tak przygotowany płyn uzupełni wypłukane z organizmu składniki mineralne i zapobiegnie odwodnieniu. Pamiętaj też, że chory smyk powinien wypijać w ciągu doby ok. 3/4 szklanki płynów na kilogram masy ciała (najlepsza będzie woda mineralna).
Proponuj probiotyki z apteki
Choremu maluszkowi zacznij podawać probiotyki. Możesz wybrać preparat w kroplach (Dicoflor, ok. 34 zł/5 ml), kapsułkach (Trilac, ok. 20 zł/20 kaps.) albo w proszku do zrobienia zawiesiny, np. Multilac Baby (ok. 14 zł/10 sasz.), Acidolac Baby (ok. 10 zł/10 sasz.) i Enterol 250 (ok. 20 zł/10 sasz.).
Probiotyki ułatwiają usuwanie toksyn z układu pokarmowego i przywracają prawidłową florę bakteryjną jelit. Udowodniono, że ich podawanie skraca czas trwania biegunki o 1-2 dni (zależy to od szczepu dobroczynnych bakterii, które mają w składzie).
Uzupełniaj elektrolity
Saszetkę preparatu nawadniającego rozpuść w ok. 200 ml przegotowanej wody. Mieszaj, aż proszek całkowicie się rozpuści. W ciągu pierwszych 3-4 godzin od wystąpienia biegunki podawaj dziecku łyżeczkę schłodzonej zawiesiny co 2-3 minuty. Potem proponuj mu 2-3 łyżeczki po każdej luźnej kupce.
Zadaniem płynów nawadniających, takich jak np. Hydronea Baby (ok. 18 zł/10 sasz.), Orsalit (ok. 13 zł/10 sasz.), Acidolit (ok. 15 zł/10 sasz.), Salhydron (ok. 22 zł/20 sasz.) i Dicodral 60 (ok. 15 zł/12 sasz.) jest uzupełnienie elektrolitów w organizmie. Wszystkie preparaty są dostępne w aptece bez recepty.
Ugotuj smykowi marchwiankę
Umyj i obierz 0,5 kg marchwi, następnie pokrój ją na małe kawałki i zalej 1 l wody. Gotuj, aż będzie miękka. Ostudź ją i zmiksuj na papkę (bez odlewania wody!). Marchwiankę albo gotowy kleik marchwiowo-ryżowy (HiPP ORS 200, ok. 6 zł/200 ml) możesz podać dziecku po 4. miesiącu.
Gotowana marchew wspomaga leczenie biegunki, ponieważ zawiera pektyny, które działają łagodząco na błonę śluzową jelit, ułatwiają usuwanie toksyn oraz poprawiają konsystencję stolca. Przecier uzupełnia także brakujące sole mineralne (marchew jest bogata w potas, sód i fosfor).