Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci

Jeśli smyk przez kilka dni ma katar, kaszle, a oddychanie sprawia mu trudność, może mieć infekcję dolnych dróg oddechowych. Podpowiadamy, jak mu wtedy pomóc.

Konsultacja: dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra, neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Magdalena Leśkiewicz

Reklama

Stan zapalny dróg oddechowych, które doprowadzają powietrze do płuc, nazywamy bronchitem albo zapaleniem oskrzeli. U dzieci tego typu infekcje prawie zawsze rozpoczynają się od zwyczajnego przeziębienia.

– Początkowo u malca pojawia się wodnisto-śluzowy katar. Brzdąc ma przekrwioną błonę śluzową gardła i nosa – mówi dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Zalegająca w nosku wydzielina nie tylko utrudnia swobodne oddychanie, ale też sprzyja dalszemu rozwojowi choroby. Po paru dniach szkodliwe drobnoustroje wnikają bowiem głębiej.

Zainfekowaniu ulega błona śluzowa oskrzeli, która zaczyna produkować więk- sze ilości śluzu. – Dlatego właśnie dziecko kaszle – wyjaśnia nasz ekspert. – Najpierw kaszel jest suchy i męczący, a następnie mokry, połączony z wykrztuszaniem śluzowo-ropnej wydzieliny. Ponieważ malec najczęściej połyka odkrztuszony śluz, podczas napadów kaszlu może wymiotować – mówi dr Gierowska-Bogusz.

Stan malucha pogarsza się: dziecko kaszle coraz bardziej i z coraz większym trudem oddycha. Źle śpi zarówno w dzień, jak i w nocy. Poza tym chory smyk zwykle zaczyna też wysoko gorączkować, nie ma apetytu i jest osłabiony. U niektórych dzieci występują duszności, pojawia się świszczący oddech oraz ból w klatce piersiowej.

Metody leczenia

Jeśli dziecko przez kilku dni „brzydko” pokasłuje, trzeba wybrać się z nim na konsultację do pediatry. Lekarz dokładnie osłucha malca i podejmie decyzję o leczeniu. – Jeżeli choroba ma w miarę łagodny przebieg, wystarczy, by brzdąc poleżał przez kilka dni w łóżku – uspokaja ekspert.

Kuracja zależy od tego, co wywołało zapalenie oskrzeli. Gdy maleństwo ma objawy infekcji wirusowej (o czym świadczy początkowo suchy kaszel), podaje się syrop o działaniu mukolitycznym, tzn. rozrzedzającym śluz. Tego rodzaju środki ułatwiają odkrztuszanie, a następnie odpluwanie śluzowej wydzieliny, która powinna być regularnie usuwana z organizmu – mówi pediatra.

Przez pierwsze dni infekcji dziecku trzeba też podawać leki obniżające gorączkę (zawierające ibuprofen lub paracetamol), by wysoka temperatura dodatkowo nie osłabiała organizmu walczącego z chorobą. Aby zbić gorączkę, można też zastosować okłady albo kąpiele ochładzające.

– Gdy u maleństwa pojawia się żółta lub zielon kawa plwocina, oznacza to, że infekcja oskrzeli została wywołana przez bakterie (co jednak zdarza się rzadziej) lub że przy wirusowym zapaleniu oskrzeli doszło do nadkażenia bakteriami. Wtedy oprócz leczenia objawowego dziecko wymaga również terapii antybiotykiem – wyjaśnia dr Gierowska-Bogusz.

W ustaleniu, czy powodem zapalenia są wirusy czy bakterie, pomocne bywa badanie stężenia białka CRP (z krwi), które podwyższa się przy stanie zapalnym organizmu spowodowanym przez bakterie. Pamiętaj przy tym, że jeśli lekarz zapisze szkrabowi antybiotyk, musisz mu podać wszystkie zalecone dawki. Absolutnie nie przerywaj kuracji, gdy tylko maluch poczuje się trochę lepiej.

Pielęgnacja maluszka

Podczas choroby najważniejsze jest złagodzenie jej przykrych objawów, czyli gorączki, duszności i kaszlu. Oto, co może przynieść brzdącowi ulgę:

● Kilka razy dziennie staraj się wietrzyć pokój dziecka. Oddy chanie chłodnym powietrzem zmniejsza bowiem obrzęk błon śluzowych dróg oddechowych oraz nasilenie kaszlu.

● Regularnie nawilżaj powietrze w domu – zimą najlepiej jest porozwieszać na kaloryferach mokre ręczniki. Możesz też stosować nawilżacz powietrza.

● Kilka razy w ciągu dnia dobrze jest też oklepywać maluchowi plecki – w ten sposób mechanicznie wspomaga się odrywanie śluzu, który zalega w oskrzelach dziecka. Przed przystąpieniem do zabiegu ułóż smyka na brzuszku, z głową niżej niż reszta ciała, najlepiej na własnych kolanach. Następnie dłonią złożoną w tzw. łódeczkę oklepuj szkrabowi plecy wzdłuż kręgosłupa. Żeby taki zabieg był skuteczny, trzeba go powtarzać kilka razy dziennie.

● Podawaj brzdącowi dużo picia, bo nawodnienie smyka sprzyja rozrzedzaniu wydzieliny w oskrze lach. Dziecko powinno wypijać przynajmniej 100 ml płynu na kilogram masy ciała na dobę, czyli przy wadze 15 kg – ok. 1,5 l płynów. Najlepiej podawać brzdącowi wodę i herbatki ziołowe (np. malinową, lipową, z czarnego bzu), które ze względu na swoje działanie przeciwzapalne przyspieszają powrót do zdrowia.

● Nie zmuszaj dziecka do jedzenia, ma prawo mieć teraz mniejszy apetyt. Najlepiej proponuj mu lekkie dania i zupy – takie, jakie maluszek najbardziej lubi.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Zobacz również

  • Co zrobić, gdy maluch często płacze w nocy? Jak sprawić, by nie miał kłopotów z zasypianiem? Warto poznać skuteczne metody rozwiązania takich problemów. więcej