Kremy z filtrem dla niemowląt - jaki wybrać?

Jakie produkty nadają się dla niemowląt? Czy należy je stosować także w pochmurne dni? Sprawdź, które z panujących powszechnie opinii na temat kosmetyków przeciwsłonecznych są prawdziwe, a które nie.

Zdjęcie

DERMEDIC SUNBRELLA  Krem ochronny SPF 50, przeznaczony dla dzieci i niemowląt już od 1. dnia życia, ok. 29 zł/50 g. /Mat. Prasowe
DERMEDIC SUNBRELLA Krem ochronny SPF 50, przeznaczony dla dzieci i niemowląt już od 1. dnia życia, ok. 29 zł/50 g.
/Mat. Prasowe

Przed wami pierwsze lato z niemowlęciem. Chcesz się przygotować na nadejście słonecznych dni i już poszukujesz dobrego kosmetyku na słońce. Jeśli myślisz o zakupie uniwersalnego preparatu, który będzie odpowiedni dla dzieci i dla dorosłych – stanowczo ci to odradzamy.

Niemowlę ma niedojrzałą skórę i potrzebuje specjalnej ochrony przeciwsłonecznej. Nasz specjalista podpowiada, czym się kierować przy wyborze odpowiedniego produktu dla maluszka oraz rozwiewa najczęstsze wątpliwości rodziców dotyczące używania u dzieci kremów z filtrem.

Reklama

U maluchów można stosować wyłącznie kosmetyki z tzw. filtrami mineralnymi.

Istnieją dwa rodzaje filtrów przeciwsłonecznych. Pierwsze to tzw. filtry mineralne (inaczej nazywane fizycznymi), które zawierają sproszkowane minerały, np. dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Tworząc na ciele „lustrzaną” powłokę odbijającą promienie słoneczne.

Filtry mineralne nie wnikają w skórę, dlatego są uznane za bezpieczne dla najmłodszych. Na ogół znajdują się w produktach polecanych już od 1. dnia życia i stosowanych do 6. miesiąca.

Drugi typ to filtry chemiczne, które wnikają w głąb skóry i tam pochłaniają energię światła słonecznego (przetwarzając ją na nieszkodliwe ciepło). Zwykle znajdują się w kosmetykach dla dzieci powyżej 6. miesiąca.

Producenci dla lepszej ochrony często stosują filtry mieszane, czyli mineralno-chemiczne. Informację na temat tego, jaki typ filtrów zawiera kosmetyk, znajdziesz na jego opakowaniu.

Pamiętaj, by sprawdzić zalecenie wiekowe – czy dany produkt nadaje się np. dla malca po 3. czy 6. miesiącu czy dopiero powyżej 1. roku życia.

W pochmurny dzień nie trzeba używać mleczek ani kremów z filtrami UV.

Słońce emituje dwa rodzaje promieni UV szkodliwych dla skóry. Promieniowanie UVA jest stałe, niezależnie od pogody (przenika przez chmury, szyby, itp.).

Nie powoduje widocznych oparzeń, ale prowadzi do uszkodzenia głębszych warstw skóry (co z biegiem lat może przyczynić się do powstania raka skóry).

Z kolei promieniowanie UVB powoduje powstanie bolesnego rumienia i widocznych oparzeń. Dlatego latem, niezależnie od pogody, trzeba smarować dziecku odkryte części ciała preparatem, który chroni przed promieniami UVA i UVB.

W naszym klimacie wystarczy smarować dziecko faktorem 20.

Choć malutkim dzieciom zazwyczaj dedykowane są preparaty SPF 50+, w Polsce dostateczną ochronę przeciwsłoneczną zapewniają kremy z filtrami 20 i 30. Maksymalna możliwa ochrona (SPF 50+) jest konieczna w przypadku, gdy jedziecie na wakacje w tropiki.

Gęsty krem zapewnia skuteczniejszą ochronę niż spray.

Kiedyś kremy przeciwsłoneczne miały inne receptury i zostawiały na skórze widoczną białą warstwę. Dzisiaj kosmetyki przeciwsłoneczne mają lżejsze formuły – dobrze się rozprowadzają i wchłaniają.

Jednak niezależnie od formy kosmetyku, trzeba go równomiernie rozsmarowywać na skórze: tylko wtedy filtr będzie odpowiednio chronił ciało malca przed promieniami UV.

W miejscach bardziej narażonych na oparzenia słoneczne, takich jak np. nos czy kark, można nałożyć dodatkową warstwę preparatu.

Smarowanie należy powtarzać średnio co 2 godziny.

Filtry przeciwsłoneczne z biegiem czasu utleniają się i tracą swoją moc ochronną. Zazwyczaj są też mechanicznie ścierane ze skóry np. przez ubranie, ręcznik, piasek.

Właśnie dlatego dziecko w ciągu dnia trzeba często dosmarowywać. Pamiętaj, że krem potrzebuje około 20 minut, by dobrze się wchłonąć. Dlatego pierwszy raz powinnaś go zaaplikować malcowi jeszcze zanim wyjdziecie z domu.

Preparaty z filtrami mogą utrudniać wytwarzanie wit. D w organizmie.

Dermatolodzy są zdania, że samo stosowanie kremów z filtrem nie ma istotnego wpływu na powstanie niedoboru tej witaminy u malca. Wystarczy, że przez 30 minut dziecko będzie miało na dworze odsłonięty niewielki fragment skóry (np. dłonie), a jego organizm wyprodukuje właściwą dzienną dawkę witaminy D.

Produkt napoczęty w zeszłym roku trzeba wyrzucić.

Filtry słoneczne są nietrwałe i z biegiem czasu tracą swoją moc. Dlatego otwarty krem sprzed roku trzeba wyrzucić (nawet jeśli nadal ma dobry termin ważności). Jego filtr nie gwarantuje już pierwotnej ochrony.

Pamiętaj

Posmarowany kremem maluch, który ukończył 6. miesiąc życia, może przebywać w pełnym słońcu tylko przez 15 minut dziennie. Starszak powinien spędzać w jego promieniach najwyżej pół godziny. Niemowlę stale ukrywaj w cieniu (osłaniaj np. parasolem). Zawsze też wkładaj dziecku kapelusz.

Konsultacja: dr Lidia Ruszkowska, dermatolog dziecięcy, ordynator Dermatologii Dziecięcej Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie. Tekst: Agata Nowak.

Zdjęcie

BIELENDA BIKINI  Ochronne mleczko  do opalania dla dzieci i niemowląt, o zapachu lodów, ok. 24 zł/150 ml. /Mat. Prasowe
BIELENDA BIKINI Ochronne mleczko do opalania dla dzieci i niemowląt, o zapachu lodów, ok. 24 zł/150 ml.
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

NIVEA SUN KIDS  Wodoodporny spray ochronny na słońce z filtrem 50+ dla skóry delikatnej i wrażliwej, ok. 44 zł/200 ml. /Mat. Prasowe
NIVEA SUN KIDS Wodoodporny spray ochronny na słońce z filtrem 50+ dla skóry delikatnej i wrażliwej, ok. 44 zł/200 ml.
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

AVON KIDS  Ultrawodoodporny krem ochronny dla dzieci SPF 50, ma różowy kolor, który ułatwia aplikację, ok. 25 zł/150 ml. /Mat. Prasowe
AVON KIDS Ultrawodoodporny krem ochronny dla dzieci SPF 50, ma różowy kolor, który ułatwia aplikację, ok. 25 zł/150 ml.
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

ZIAJKA  Słoneczna emulsja wodoodporna dla dzieci powyżej 6. miesiąca, SPF 50+, z filtrami mineralnymi, ok. 20 zł/125 ml. /Mat. Prasowe
ZIAJKA Słoneczna emulsja wodoodporna dla dzieci powyżej 6. miesiąca, SPF 50+, z filtrami mineralnymi, ok. 20 zł/125 ml.
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

SKARB MATKI  Krem z filtrem SPF 20 na polskie warunki klimatyczne, dla dzieci od 6. miesiąca życia, ok. 22 zł/75 ml. /Mat. Prasowe
SKARB MATKI Krem z filtrem SPF 20 na polskie warunki klimatyczne, dla dzieci od 6. miesiąca życia, ok. 22 zł/75 ml.
/Mat. Prasowe

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Zobacz również

 • Dziecko może różnie zareagować na leczenie. To, jak jego organizm zachowa się pod wpływem substancji zawartej w leku zależy od wielu czynników: wieku dziecka, sposobu odżywiania się, stanu zdrowia... więcej