Kiedy oznacza się grupę krwi u noworodka?

Czy badania na oznaczenie grupy krwi wykonuje się rutynowo u wszystkich nowo narodzonych maluchów, czy też tylko u niektórych dzieci? O wyjaśnienia poprosiliśmy naszego eksperta.

- W przypadku zdrowego noworodka oznaczenie grupy krwi zaraz po porodzie wykonuje się w sytuacji, gdy matka ma czynnik Rh ujemny. Wówczas konieczna jest diagnostyka potencjalnego konfliktu serologicznego w zakresie czynnika Rh. Po wykonaniu badania grupy krwi u noworodka, zawsze zaleca się powtórzenie go, gdy maluch skończy 6 miesięcy.

Reklama

O ile bowiem czynnik Rh jest identyfikowany bez problemów już w życiu płodowym, to w przypadku grup głównych może wystąpić tak zwana słaba ekspresja antygenu A lub B – tzn. noworodek ma go na tyle mało, że jego krew jest identyfikowana w badaniu jako grupa 0, czyli pozbawiona antygenu.

Dopiero po pewnym czasie krew może zostać zidentyfikowana już właściwie – a wtedy może okazać się, że maluszek ma grupę krwi A lub B.

Nie wynika to z błędu czy też niedoskonałości laboratorium, ale z naturalnych procesów fizjologicznych. Oznaczenie grupy krwi jest też niezbędne w przypadku planowanego leczenia preparatami krwi, np. przy niedokrwistości lub zabiegu operacyjnym.

Lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Przedszkolak choruje częściej niż dorosły, bo jego układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni sprawny. Przed infekcjami trudno więc malucha uchronić, warto jednak wiedzieć, jak wspierać rozwój... więcej