Katar u dziecka

Choć zwykle katar u dziecka świadczy o niegroźnym przeziębieniu, może też zwiastować inne choroby. Naucz się rozpoznawać ich typowe objawy, a szybciej pomożesz swojemu szkrabowi.

Zdjęcie

/Arch. Bauer
/Arch. Bauer

Chociaż katar jest uważany przez dorosłych za błahą dolegliwość, dla maluszka jest bardzo uciążliwy. Zatkany nosek utrudnia dziecku swobodne oddychanie, przeszkadza w spaniu i jedzeniu.

Dlatego trzeba pomóc szkrabowi jak najszybciej. Zakatarzone niemowlę, które nie ma jeszcze 6 miesięcy, powinien zbadać pediatra.

Reklama

Brzdąca, który skończył już pół roku, można spróbować leczyć domowymi sposobami. Jeśli jednak po kilku dniach katar nie mija, maluch czuje się gorzej albo występują dodatkowe objawy, to znak, że niegroźna infekcja rozwinęła się w poważniejszą chorobę i z dzieckiem trzeba udać się do lekarza.

To może być przeziębienie

Katar wywołany przez wirusy na początku jest wodnisty i przezroczysty. Po dwóch, trzech dniach zaczyna gęstnieć (przy zakażeniu bakteryjnym zmienia barwę na zielonkawą). Pod koniec infekcji staje się przezroczysty, aż w końcu znika. Inne objawy przeziębienia to ból gardła, kaszel (suchy, po kilku dniach zmienia się w wilgotny), stan podgorączkowy.

Jak pomóc dziecku?

Przygotuj smykowi ciepłą kąpiel, natrzyj klatkę piersiową oraz stopy maluszka maścią rozgrzewającą (np. Pulmex Baby, Vick Baby Rub). Dziecku po 1. roku życia podaj syrop z cebuli (obierz 2 cebule, pokrój w plastry, ułóż warstwami, każdą przesypując cukrem).Mikstura proponowana 3 razy dziennie po łyżeczce zmobilizuje organizm do walki z przeziębieniem.

Dbaj, by szkrab dużo pił (np. herbatkę z czarnego bzu, z lipy). l Kilka razy dziennie wpuszczaj dziecku do noska sól fizjologiczną lub roztwór wody morskiej, które nawilżą i rozrzedzą wydzielinę. Stosuj środki obkurczające śluzówkę, np. Otrivin lub Nasivin (kropli nie aplikuj na własną rękę dłużej niż 3-4 dni).

Skórę podrażnioną pod noskiem smaruj maścią majerankową. Jeśli wydzielina zmieni kolor albo maluch zacznie gorączkować, udaj się z nim do pediatry.

Jak rozpoznać alergię?

Katar alergiczny (sienny) pojawia się po kontakcie malca z alergenem, np. z roztoczami, pleśniami lub pyłkami roślin. Nieżyt nosa może wystąpić o każdej porze roku, choć w przypadku dzieci uczulonych na pyłki nasila się wiosną i latem (w okresie pylenia roślin).

Wydzielina jest wodnista i zwykle nie zmienia wyglądu. Katar trwa długo, nawet przez kilka tygodni. Inne objawy alergii to częste napady kichania, zapalenie spojówek, drapanie w gardle, bóle głowy, zmiany na skórze, bóle brzucha.

Jak pomóc dziecku?

Małemu alergikowi oczyszczaj nos, stosując krople lub aerozole. To ważne, bo katar sienny może ulec zakażeniu bakteryjnemu (wydzielina będzie gęsta, zmieni kolor na zielonkawy).

Jeśli podejrzewasz, że dziecko jest na coś uczulone, udaj się z nim do alergologa, który sprawdzi (na podstawie wywiadu lekarskiego i testów), jaki alergen jest przyczyną kataru.

Lekarz może zalecić podawanie leków przeciwalergicznych (np. antyhistaminowych), które zmniejszą objawy uczulenia.

Inhalacje na ból zatok

Jeśli maluch ma katar, do zatok mogą dostać się chorobotwórcze drobnoustroje, które wywołują zapalenie. Pierwszym objawem choroby jest obfita wydzielina z nosa – w przypadku ostrego zapalenia wydzielina jest ropna. Inne objawy zapalenia zatok to stan podgorączkowy, ból przy pochylaniu głowy, drapanie w gardle. Starsze dziecko może skarżyć się, że czuje ból, gdy wciąga powietrze przez nos i usta.

Jak pomóc dziecku?

Choremu malcowi ulgę przyniosą inhalacje. Dla niemowlęcia najlepsze będzie wdychanie pary wodnej z solą, starszemu smykowi zaproponuj inhalację z ziołami, np. z dodatkiem tymianku. Podawaj syrop rozrzedzający wydzielinę, np. Flegaminę. Często wietrz mieszkanie i nawilżaj powietrze.

Zapalenie ucha środkowego

Na ostre zapalenie ucha dzieci zapadają najczęściej po przeziębieniu. Wydzielina z nosa spływa do gardła, a potem może cofać się do ucha, wywołując stan zapalny.

Jeśli podejrzewasz u maluszka zapalenie, jak najszybciej udaj się z nim do lekarza. Inne objawy zapalenie ucha to wysoka, dochodząca do 40˚C gorączka, rozdrażnienie, niepokój, brak apetytu. Czasem w trakcie infekcji pojawiają się biegunka, ból brzuszka i wymioty.

Jak pomóc dziecku?

Jak najczęściej odciągaj wydzielinę i stosuj krople do nosa, np. Nasivin, Otrivin. Możesz aplikować dziecku witaminę C. Podaj malcowi środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, zawierające ibuprofen, np. Nurofen albo Ibufen. Jeśli choroba ma podłoże bakteryjne, lekarz zaleci antybiotyk. Może też przepisać krople, które aplikuje się do chorego ucha.

Zapalenie oskrzeli u dziecka

Choroba zazwyczaj rozpoczyna się po 3-4 dniach od wystąpienia kataru. Jeśli kaszel się nasila, przechodzi z suchego w wilgotny i pojawia się gorączka, koniecznie idź z malcem do lekarza. Inne objawy zapalenia oskrzeli u dziecka to chrypka, odkrztuszanie śluzowo-ropnej wydzieliny, wysoka gorączka (do 39˚C), duszności i świsty.

Jak pomóc dziecku?

Podaj maluchowi syrop wykrztuśny i rozrzedzający wydzielinę, np. Mucosolvan, Hederasal (tylko do 17.00). Kilka razy dziennie oklepuj plecki smyka, co ułatwi odrywanie się wydzieliny zalegającej w oskrzelach (złóż dłoń w łódkę i oklepuj plecy z dołu do góry). Jeśli maluch gorączkuje, stosuj środki obniżające temperaturę.

Zdjęcie

/Arch. Bauer
/Arch. Bauer

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Przedszkolak choruje częściej niż dorosły, bo jego układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni sprawny. Przed infekcjami trudno więc malucha uchronić, warto jednak wiedzieć, jak wspierać rozwój... więcej