Jakie zwierzę jest najlepsze dla małego alergika?

W listach do redakcji rodzice pytają, czy mogą sprawić swoim pociechom czworonożnego przyjaciela – a jeśli tak, to jakie zwierzątko będzie najodpowiedniejsze. O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy naszego redakcyjnego eksperta.

Dr Ewa Najberg: Wpływ zwierząt na rozwój maluchów jest bardzo pozytywny, dlatego nie należy ograniczać im wzajemnych kontaktów. Nawet maluszek, który jest alergikiem, może mieć czworonożnego przyjaciela. Wiele dzieci z alergią pokarmową czy uczuleniem na pyłki roślinne zupełnie dobrze toleruje zwierzęta.

Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że u malca skłonnego do odczynów alergicznych nadwrażliwość na sierść, ślinę czy naskórek pupila może pojawić się w każdym wieku. Jeśli po kontakcie z kotem, psem czy papugą pojawią się podejrzane dolegliwości, trzeba udać się do alergologa i wyko-nać testy diagnostyczne.

Reklama

Najbardziej uczulają koty, świnki morskie, chomiki i króliki, nieco rzadziej psy i konie. Pewną rolę może odgrywać także rasa zwierzęcia. Jednak, jeśli dziecko kicha, ma katar, kaszel lub duszności, a testy potwierdzają uczulenie, to zdecydowanie najlepiej zrezygnować z posiadania zwierzaka w domu.

Z biegiem czasu objawy chorobowe mogą się bowiem nasilać. W takiej sytuacji wyjściem jest kupno żółwia, który zazwyczaj jest bardzo dobrze tolerowany przez alergików. Nie uczulają również rybki, ale lepiej, aby malec unikał kontaktu z podawanym im pokarmem – dafniami.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Zobacz również

  • Zabawa to... najlepszy sposób, by nasze dziecko dobrze się rozwijało, było zdrowe i miało świetny humor. Oto, jak dokazywać z kilumiesięcznym maluszkiem. więcej