Jakie są charakterystyczne objawy atopii u niemowląt

W telefonach i listach do redakcji rodzice bardzo często pytają, jakie są typowe symptomy atopowego zapalenia skóry u niemowląt. O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy naszego redakcyjnego eksperta.

Dr Ewa Najberg: Charakterystyczne objawy atopowego zapalenia skóry (AZS) u dzieci pojawiają się w 3.-4. miesiącu życia.

Reklama

Pierwsze zmiany zwykle występują na twarzy w postaci łuszczącego rumienia. Niemowlę ma najczęściej zaczerwienione, błyszczące policzki, które wyglądają, jakby były polakierowane.

Następnie u malca można zauważyć różne plamki, sączące pęcherzyki i krostki, a później zasychające strupki.

Wysypka często rozszerza się na inne części ciała – szyję, ramiona, tułów, łokcie i kolanka. Skóra dziecka na całej powierzchni jest sucha i szorstka.

Charakterystyczne są również zmiany za uszami (tzw. objaw naderwanych uszu). Maluchy z AZS często mają też łuszczące zmiany na owłosionej skórze główki (tzw. ciemieniucha).

Dolegliwości skórne powodują silny świąd. Ponieważ tak małe dzieci jeszcze nie potrafią się podrapać, dlatego są niespokojne, słabo śpią i często płaczą.

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą o podłożu alergicznym. Jego leczenie polega na ograniczeniu stanu zapalnego, odbudowie bariery ochronnej naskórka oraz zwalczaniu u dziecka świądu i nadkażeń skóry.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jeszcze niedawno mówiono, że dzieciom trzeba dostarczać dużo witamin C i A. Dziś to nieaktualne. Jak się okazuje, większość maluchów ma tych substancji pod dostatkiem, cierpi za to z powodu innych... więcej