Jakie owoce podawać dziecku

Czy rocznemu dziecku można bez ograniczeń dawać owoce egzotyczne? Jakie wybrać? Nie wszystkie nadają się dla takiego maluszka.

Owoce egzotyczne kupowane w Polsce zwykle nie są tak smaczne i dobre jakościowo, jak te dojrzewające w naturalnych warunkach. Powodują też uczulenia znacznie częściej niż te owoce krajowe, więc taka „egzotyczna uczta” może się skończyć wysypką, biegunką lub bólem brzucha.

Dlatego lepiej ograniczyć się do dobrze już znanych bananów, mandarynek, ananasów, a egzotyczne nowinki, jak persymonę (kaki), marakuję, mango czy liczi zaproponować smykowi później.

Pierwsza surówka

Reklama

Jaka surówka ze świeżych warzyw będzie odpowiednia dla rocznego brzdąca, np. z białej kapusty czy raczej z marchewki?

Dziecku, które skończyło rok i potrafi gryźć, można podać już większość jarzyn w postaci surówki. Powinny być jednak utarte na tarce o drobnych oczkach lub posiekane, by malec się nie zakrztusił. Aby złagodzić smak świeżych warzyw, można dołożyć do nich utarte słodkie jabłko.

Do surówek zawsze należy dodawać olej, majonez lub oliwę, by poprawić ich smak i zwiększyć wykorzystanie zawartych w nich witamin.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Zobacz również

  • Mój 4-letni wnuczek uwielbia bawić się w żołnierzy. Gdy odbieram go z przedszkola, widzę jak z innymi chłopcami na niby strzela z karabinu i czołga się po podłodze jak żołnierz. Zwierzył mi się, że... więcej