Jaki wpływ na rozwój dziecka ma dieta

W czasie ciąży miałam problemy zdrowotne i mój synek urodził się ze zbyt niską masą ciała. Boję się, że z tego powodu może nie rozwijać się tak sprawnie ja rówieśnicy. Czy można mu pomóc? Słyszałam, że duże znaczenie ma odpowiednia dieta...

Reklama

Rzeczywiście, właściwe odżywianie dziecka ma znaczny wpływ na rozwój jego mózgu, siatkówki oka i wszystkich intensywnie rozwijających się organów. Dzięki bogatej w wartościowe składniki odżywcze diecie możemy również wpływać na zachowania dziecka i np. poprawić jego koncentrację. Najlepszym pokarmem w początkowym okresie życia jest dla maluszka oczywiście mleko matki. Jeśli jednak z jakichś powodów nie może pani karmić piersią, proszę poprosić pediatrę o dobranie odpowiedniego mleka modyfikowanego dla dziecka. Dla sprawnego działania układu nerwowego maluszka szczególnie polecane są mieszanki zawierające kwasy omega-3 w odpowiednich ilościach, np. Bebilon Profutura 2.

Sprawne oczka

Moja starsza córeczka ma problemy ze wzrokiem, boję się, że młodsza też może je mieć. Ania ma obecnie miesiąc. Czy mogę jakoś wpłynąć na prawidłowy rozwój jej oczek?

Tak, zmysł wzroku warto stymulować już u niemowlęcia.Aby siatkówka oka mogła prawidłowo się rozwijać, maluch potrzebuje kwasów omega-3.

Znajdują się one w pokarmie kobiecym lub też w odpowiednich mieszankach dla niemowląt. Równie ważne jak właściwa dieta są bodźce, jakich dostarczamy dziecku.

Maluch na początku widzi tylko kontrastowe kolory (zwłaszcza zestawienie białego z czarnym lub czerwonym).

Dlatego warto umieścić w najbliższym otoczeniu maluszka kilka przedmiotów w takich kolorach.

Najlepiej stawiać je raz z jednej, a raz z drugiej strony łóżeczka, by zachęcić dziecko do przekręcania główki. Odradzam natomiast zawieszanie nad łóżeczkiem maleństwa wirującej karuzelki.

Będzie jedynie męczyć malca: jego układ nerwowy nie jest bowiem jeszcze w pełni dojrzały.

Karuzelkę można powiesić maluchowi, który skończył 3-4 miesiące: w tym czasie dziecko zaczyna odróżniać podstawowe kolory i jest w stanie skupić na nich wzrok.

Warto też wówczas inicjować zabawy, dzięki którym maluch będzie wodził wzrokiem, np. za kolorową grzechotką i rozszerzał swoje pole widzenia.

Zdjęcie

/mat. archiwalny
/mat. archiwalny

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Zobacz również

  • Zabawa to... najlepszy sposób, by nasze dziecko dobrze się rozwijało, było zdrowe i miało świetny humor. Oto, jak dokazywać z kilumiesięcznym maluszkiem. więcej