Jak sprawić, żeby dziecko miało lepszy apetyt.

Twój maluch czuje niechęć do jedzenia i słabo przybiera na wadze? Oto sprawdzone metody, które sprawią, że smyk znów zacznie z zapałem jeść.

Zdjęcie

/123/RF PICSEL
/123/RF PICSEL

Zdjęcie

/Arch. Bauer
/Arch. Bauer

Przygotuj napar z liści pokrzywy

2 łyżki suszonych liści pokrzywy zalej szklanką wrzątku. Zaparzaj je przez 10 minut. Przecedź napar przez sitko. Tak przygotowany napój podawaj malcowi między posiłkami dwa razy dziennie. Późną wiosną zamiast herbatki możesz zrobić w sokowirówce sok z listków pokrzywy. Pokrzywa ma silne działanie krwiotwórcze, jest bogatym źródłem witamin, może zastępować preparaty żelaza. Jest naturalnym specyfikiem w leczeniu anemii. Picie herbatek, soku z pokrzywy, a także jedzenie jej młodych listków (np. w surówkach) ułatwia przemianę materii i wzmaga apetyt.

Zrób syrop z czosnku i miodu

Zdjęcie

/Mat. Redakcyjne
/Mat. Redakcyjne

Wlej do naczynia 3-4 łyżki miodu i sok wyciśnięty z dwóch cytryn. Następnie dodaj posiekane (lub przepuszczone przez praskę) ząbki z dwóch główek czosnku. Całość zalej 1/2 litra przegotowanej letniej wody i dokładnie wymieszaj. Miksturę przykryj ściereczką i odstaw na dobę w ciepłe miejsce. Podawaj dziecku łyżkę syropu dwa razy dziennie. Sok z czosnku reguluje trawienie i pobudza apetyt. Cytryna natomiast zawiera dużo witaminy C, która wspomaga wchłanianie żelaza. Miksturę możesz podawać dziecku po 2. roku życia, które nie jest uczulone na cytrusy i miód.

Reklama

Wypróbuj preparaty z apteki

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

/123/RF PICSEL
/123/RF PICSEL

Preparaty na wzmocnienie apetytu są dostępne bez recepty. Można je podawać dziecku samodzielnie w domu. Zanim jednak zaaplikujesz je smykowi, upewnij się, czy są odpowiednie do jego wieku oraz w jakiej dawce można je stosować. Możesz podawać smykowi syrop Bioaron C z wyciągiem z aloesu (ok. 13 zł/100 ml) albo wielowitaminowy preparat Multi Sanostol (ok. 30 zł/300 ml). Apetyt wzmaga także syrop Apetizer (ok. 13 zł/100 ml), który zawiera m.in. anyż i miętę, oraz preparat Pikovit Complex, dostępny w syropie lub jako tabletki do żucia dla dzieci po 3. roku życia (ok. 14 zł/27 szt.).

Zaproponuj dziecku sok z buraka

Dokładnie umyj i obierz pół kilograma buraków, następnie pokrój je na niewielkie kawałki i przepuść przez sokowirówkę. Do przygotowanego napoju warto dodać 2 łyżki soku z cytryny. Jeśli smak buraków nie odpowiada dziecku, sok można lekko posłodzić, np. miodem. Buraki od lat są stosowane w leczeniu anemii, która jest najczęstszą przyczyną braku apetytu u dzieci. Zawierają duże ilości kwasu foliowego oraz witaminy z grupy B, niezbędne w procesie tworzenia czerwonych krwinek. Dlatego w każdej postaci warto podawać je maluchom, które mają niedobory żelaza.

Konsultacja: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Agnieszka Góra

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Zobacz również

  • Jeszcze niedawno mówiono, że dzieciom trzeba dostarczać dużo witamin C i A. Dziś to nieaktualne. Jak się okazuje, większość maluchów ma tych substancji pod dostatkiem, cierpi za to z powodu innych... więcej