Jak postępować, gdy dziecko ma uraz oka

Może do nich dojść zarówno w domu, jak i podczas zabawy na świeżym powietrzu. Czy wiesz, co zrobić, by szybko przynieść ulgę cierpiącemu dziecku?

Ciało obce w oku

Zazwyczaj pod powiekę dostają się drobinki piasku, kurzu, plastiku lub szkła. Oczko jest wówczas załzawione i zaczerwienione. Może też boleć i szczypać.

Przepłucz oko czystą wodą pitną lub solą fizjologiczną. Nie używaj wody z morza, rzeki czy jeziora. Przemywaj oko wodą, kierując strumień w stronę ucha, by wypłukane ciało obce nie dostało się do drugiego oka.

Reklama

Zachęć dziecko, by w trakcie zabiegu otwierało oko. W tego typu sytuacjach przydatny bywa specjalny aparat do płukania oczu. Można go kupić w niektórych aptekach. Możesz również spróbować usunąć ciało obce za pomocą rogu chusteczki jednorazowej. Jeśli to nie przyniesie poprawy, pojedź z dzieckiem do okulisty.

Jak wezwać pogotowie

Zadzwoń pod numer 999 (z tel. stacjonarnego) lub 112 (z komórki). Opanuj nerwy i spokojnie przekaż dyspozytorowi informacje: podaj adres, opisz dokładnie, co się dzieje z maluszkiem, podaj wiek dziecka, powiedz, co robisz, żeby pomóc malcowi, podaj swoje nazwisko oraz numer telefonu, poczekaj aż dyspozytor potwierdzi przyjęcie twojego zgłoszenia

Zdjęcie

/Mat. Redakcyjne
/Mat. Redakcyjne

Uderzenie

Gdy brzdąc dozna silnego urazu, okolica oka może być obrzęknięta oraz zasiniona.

Przysłoń maluszkowi zdrowe oko. Pokaż dziecku zabawkę lub jakiś inny przedmiot, by sprawdzić, czy smyk prawidłowo widzi. Spróbuj ocenić stan gałki ocznej.

Sprawdź, czy źrenice w obu oczkach mają taką samą średnicę i czy uderzone oczko nie zezuje (te informacje będą później bardzo ważne dla lekarza).

Na obrzęknięte oko przyłóż smykowi zimny kompres (najlepiej niewielki woreczek z lodem zawinięty w ściereczkę). Jak najszybciej pojedź z dzieckiem do okulisty lub na ostry dyżur okulistyczny do szpitala dziecięcego. Lekarze sprawdzą, czy w gałce ocznej nie doszło do wewnętrznego urazu.

Zdjęcie

/Mat. Redakcyjne
/Mat. Redakcyjne

Oparzenie

Jego źródłem bywają substancje chemiczne, gorące płyny oraz para. Oparzone oko piecze i bardzo boli.

Połóż dziecko na plecach. Odchyl mu głowę do tyłu i zwróć ją na jedną stronę – tak, by oko, które uległo oparzeniu, znajdowało się na dole.

Weź malca na ręce, unieś do umywalki i delikatnie przytrzymując palcami powieki, przepłucz oczko dużą ilością zimnej wody. Zabieg wykonuj przez co najmniej 10 minut.

Niczym nie zalepiaj oparzonego oczka. Wezwij pogotowie lub pojedź z malcem okulisty. Jeśli do oka dostał się środek chemiczny, weź ze sobą opakowanie po nim, by pokazać je lekarzowi.

Ważne zasady

Jeżeli zauważysz, że brzdąc uszkodził sobie powierzchnię oka (np. jest ono zranione albo podrapane) zasłoń oczko opatrunkiem i jak najszybciej pojedź z malcem na ostry dyżur okulistyczny.

Po urazie oczka nie aplikuj maluszkowi na własną rękę żadnych kropli ani maści.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Zobacz również

  • Pożegnanie z pieluszką

    Mój synek skończył 3 lata i już od dawna korzysta z nocnika. Jednak na noc zakładam mu pampersa, bo wciąż miewa mokre wpadki. Czy powinnam tym się martwić? Jego cioteczna siostra, niemal w tym... więcej