Jak pobrać mocz u małego dziecka?

Mój wnuczek ma dziesięć miesięcy. Ostatnio gorączkuje, a ponieważ nie ma żadnych wyraźnych objawów, lekarz zlecił mojej córce, by przyniosła mocz dziecka do badania. Jak pobrać mocz od energicznego maluszka, który właśnie zaczął raczkować? Babcia Ela z Warszawy

Reklama

Proszę kupić w aptece specjalne woreczki – najlepiej dwa, ponieważ za pierwszym razem pobranie moczu może się nie udać – i pojemnik na mocz. Strumień moczu po bieramy rano. Najpierw trzeba podmyć chłopca pod bieżącą wodą z użyciem łagod nego mydła.

Delikatnie odsunąć napletek i obmyć żołądź, a potem bardzo dokładnie spłukać. Umytymi rękami otworzyć opa kowanie, w którym znajduje się woreczek i zgodnie z instrukcją na rysunku przykleić go tak, żeby dobrze przylegał do cewki moczowej (inaczej mocz wycieknie).

Na to wszystko zakładamy luźno zapiętą pieluchę. Ważne, by chłopiec nie przygniótł woreczka ani go nie odkleił, dlatego przez jakiś czas najlepiej zabawiać dziecko, nosząc je na rękach. Gdy już nasiusia, odklejamy woreczek i albo cały wkładamy do pojemnika albo ostrożnie przelewamy tam jego zawartość.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Dziecko może różnie zareagować na leczenie. To, jak jego organizm zachowa się pod wpływem substancji zawartej w leku zależy od wielu czynników: wieku dziecka, sposobu odżywiania się, stanu zdrowia... więcej