Jak nauczyć dziecko sikać do nocnika?

Jednorazowe pieluchy to wygoda, ale gdy dziecko skończyło półtora roku, powinno się z nimi rozstać. Pomoże w tym kilka prostych rad i… wiosna!

Na początku treningu czystości warto zadbać, by nocnik dobrze się dziecku kojarzył. Wybierz się więc z maluchem do sklepu i pozwól wybrać model, który mu się podoba.

Następnie wyjaśnij, jak z niego korzystać, np. sadzając na nocniku misia, lalkę. Możesz też kupić książeczkę o treningu czystości i czytać dziecku, gdy siedzi na nocniku. Niech to będzie wasz miły rytuał.

Reklama

To, jak szybko pociecha opanuje nową umiejętność, zależy również od twoich reakcji. Nagradzaj więc malucha za każdy sukces na tym polu, a będzie się starał, by zasłużyć na kolejną pochwałę.

Możesz też w widocznym miejscu powiesić planszę, na której malec będzie przyklejał kolorowe naklejki – za każde skorzystanie z nocniczka. Razem podziwiajcie, jak ich przybywa.

Warto też wyznaczyć dodatkową nagrodę (np. ulubiony deser), jeśli przybędzie określona liczba nalepek, np. 10. Stopniowo też poszerzaj pole działania malca, np. prosząc, żeby przed skorzystaniem z nocniczka przygotował papier toaletowy. Za każdym razem podkreślaj, że jest już mądry i duży.

Zrób wszystko, aby ułatwić dziecku dotarcie do nocnika na czas. Gdy jest zajęte zabawą, pytaj, czy nie chce siusiu – nie odrywaj go jednak na siłę od zajęć, bo to tylko wywoła niechęć i spowolni naukę.

Ubieraj pociechę w spodenki lub spódniczkę, które dają się łatwo zdjąć (lepiej unikać szelek), a gdy jest ciepło – pozwól biegać w samych majteczkach.

Jeśli zdarzy się „awaria”, nie gniewaj się na malca. Możesz jednak pozwolić mu przez kilka minut pochodzić w mokrym ubranku. Uczucie dyskomfortu uświadomi mu, że o nocniku warto pamiętać.

Trzy złote zasady

1. Bądź cierpliwa: jedne dzieci opanowują naukę czystości szybciej, inne wolniej. Warto w tej sprawie zdać się trochę na naturę.

2. Mów prostymi słowami o ciele i fizjologii. Nie uważaj tych rzeczy za wstydliwe.

3. Gdy raz już pożegnaliście się z pieluszką, nie zakładaj jej ponownie, np. na ważne wyjście. To spowalnia naukę.

Konsultacja psychologiczna Marcin Florkowski, psycholog i psychoterapeuta.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Naj

Zobacz również

  • Dziecko może różnie zareagować na leczenie. To, jak jego organizm zachowa się pod wpływem substancji zawartej w leku zależy od wielu czynników: wieku dziecka, sposobu odżywiania się, stanu zdrowia... więcej