Jak mądrze rozwijać zainteresowania dziecka

Aby dziecko osiągnęło sukces, sam talent nie wystarczy. Musi być podparty ochotą do pracy i wytrwałością

Reklama

Najpierw chciał być piłkarzem, potem pływakiem, teraz uparł się, żeby trenować karate. „Co on jeszcze wymyśli?” – zastanawiasz się, patrząc na syna, który próbuje odkryć w sobie sportowy talent.

Uzbrój się w cierpliwość i wyrozumiałość. W końcu syn odnajdzie, czego szuka. A to przerzucanie się (dla nas, dorosłych może nieco chaotyczne) od jednego sportu do drugiego jest naturalnym procesem poznawania świata.

By przyspieszyć poszukiwania, możesz podsuwać dziecku ten czy inny rodzaj sportu, kierując się jego popularnością i dostępnością w okolicy albo tradycją rodzinną. Ale niczego nie narzucaj! Oddaj dziecko w ręce fachowców, którzy lepiej niż ty (czyli obiektywnie) ocenią jego zdolności.

Gdy twoje dziecko rzeczywiście okaże się młodym talentem, wspieraj je. Nie tylko chwaląc, ale też ucząc dyscypliny. Bo każdy sukces okupiony jest ciężką pracą i gotowością do poświęceń. Jeśli odnosisz wrażenie, że młody człowiek zgubił gdzieś radość z ćwiczeń, wiarę we własne siły czy pewność siebie, pomóż mu je odnaleźć.

Przypomnij, co już osiągnął. Ale też pozwól zająć się od czasu do czasu czymś innym. Przyszły mistrz potrzebuje odskoczni od treningów: spotkań z przyjaciółmi, chwil na relaks i zabawę, na bycie dzieckiem. Dbaj o to, by młody mistrz nie zaniedbał nauki.

Kariera sportowa nie trwa wiecznie, dlatego tak ważny jest plan B. Pilnuj też, by sukces nie przewrócił mu w głowie. Chwal go, bądź z niego dumna, pocieszaj, gdy przegra, wpieraj, gdy przyjdą trudne chwile, ucz go pewności siebie i świadomości własnych zalet. Jednak niech nie myli dumy z osiągnięć z zarozumiałością.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Pożegnanie z pieluszką

    Mój synek skończył 3 lata i już od dawna korzysta z nocnika. Jednak na noc zakładam mu pampersa, bo wciąż miewa mokre wpadki. Czy powinnam tym się martwić? Jego cioteczna siostra, niemal w tym... więcej