Jak leczyć zapalenie spojówek u dziecka

W kącikach oczu twojego maluszka zaczęła zbierać się ropna wydzielina? Pediatra podpowiada, co zrobić, by pomóc maleństwu.

Zdjęcie

lek. med.  Barbara Gierowska- -Bogusz, pediatra neonatolog z Instytutu  Matki i Dziecka  w warszawie /mat. archiwalny
lek. med. Barbara Gierowska- -Bogusz, pediatra neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka w warszawie
/mat. archiwalny

Jeżeli dziecko co chwila pociera rączkami załzawione, spuchnięte oraz ropiejące oczka lub też brzdąc odwraca wzrok od źródła światła, najprawdopodobniej ma zapalenie spojówek. – To częsta przypadłość o tej porze roku – mówi dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra, neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

– Choć infekcja zwykle nie jest groźna i nie powoduje powikłań, bywa dla smyka bardzo dokuczliwa – wyjaśnia nasz ekspert. Sprawdź zatem, co może być jej powodem oraz w jaki sposób pielęgnować chorego malucha.

Reklama

Niedrożne kanaliki łzowe

U niemowląt i małych dzieci zapalenia spojówek najczęściej są spowodowane niedrożnością kanalików łzowych. Łzy, które w naturalny sposób nawilżają oko, nie są odprowadzane kanalikami do nosa i gardła, tylko spływają po policzkach.

Dziecko, chcąc je wytrzeć, często pociera oko. A to sprzyja stanom zapalnym i zakażeniom bakteryjnym. Dodatkowo substancje odżywcze, które znajdują się w płynie łzowym, są świetną pożywką dla drobnoustrojów, co potęguje ryzyko infekcji.

– Aby udrożnić zatkany kanalik, pediatra – oprócz częstego przemywania oczu solą fizjologiczną – może zalecić dziecku masaż oka, polegający na lekkim uciskaniu palcem miejsca tuż przy wewnętrznym kąciku oka – mówi nasz ekspert.

– Jeżeli po kilku tygodniach nie przyniesie to rezultatów, a pojawią się objawy infekcji bakteryjnej (np. ropa), lekarz może przepisać malcowi krople z antybiotykiem, a następnie skierować malca na udrożnienie kanalika za pomocą specjalnej sondy – wyjaśnia specjalista.

Gdy dziecko ma alergię

Zdarza się, że u niektórych dzieci infekcje oczu mają podłoże alergiczne. W takiej sytuacji zapalenie spojówek może wynikać z bezpośredniego działania na błonę śluzową oczu konkretnych alergenów, którymi zazwyczaj bywają:

● pyłki roślin (zwłaszcza traw),

● sierść zwierząt (głównie psa, kota oraz świnki morskiej),

● pierze (szczególnie gęsie, kacze, kanarków oraz papug),

● zarodniki grzybów pleśniowych,

● roztocza kurzu domowego.

– Bywa jednak i tak, że alergiczne zapalenie spojówek nie jest wywołane bezpośrednim kontaktem dziecka z drażniącym oczy alergenem. Infekcja może bowiem także towarzyszyć innym rodzajom alergii, np. atopowemu zapaleniu skóry, katarowi siennemu czy też astmie oskrzelowej – wyjaśnia dr Barbara Gierowska- Bogusz.

Głównymi objawami są wówczas silne swędzenie i ból oczu, łzawienie i obecność śluzowej lub ropnej wydzieliny, przekrwienie oraz opuchnięcie powiek. Nasilonym objawom ocznym zwykle towarzyszy również wodnisty katar, kichanie, swędzenie noska, czasem uporczywy kaszel.

– Aby zmniejszyć dolegliwości u maleństwa, należy kilka razy dziennie przemywać mu spojówki solą fizjologiczną, np. Physiodose. Jeśli oczy są bardzo spuchnięte, warto położyć na nie zimne kompresy, np. z przegotowanej i schłodzonej wody – radzi dr Gierowska-Bogusz.

Smykowi można też zaaplikować łagodne krople ze świetlikiem lub środki zawierające kromoglikany (Polcrom, Cussicrom), które są dostępne w aptekach bez recepty.

– Zwykle takie postępowanie dość szybko łagodzi dolegliwości. Jeśli jednak objawy są nasilone, należy podać maluszkowi lek przeciwalergiczny (Zyrtec, Claritina) oraz niezwłocznie skontaktować się z alergologiem, który zaleci właściwe leczenie – wyjaśnia nasz redakcyjny ekspert.

Zakażenie bakteryjne

Zapalenie spojówek u maluszka może być też spowodowane zainfekowaniem oka określoną bakterią, np. gronkowcem lub paciorkowcem. – Do infekcji może dojść w sytuacji, gdy bawiący się w piasku lub na placu zabaw malec potrze oko nie umytą rączką lub też maluszek wykąpie się w brudnej wodzie, np. w stawie lub w chlorowanej na basenie – dodaje dr Barbara Gierowska-Bogusz. Przy pierwszych objawach infekcji kilka razy w ciągu dnia trzeba przemywać oczka roztworem soli fizjologicznej. Jeśli po 1-2 dniach nie nastąpi poprawa lub stan dziecka pogorszy się (np. pojawi się również gorączka) trzeba udać się do lekarza. Po zbadaniu malucha i rozpoznaniu zapalenia spojówek specjalista może pobrać wydzielinę z oka do wymazu z antybiogramem. – Badanie to pozwala stwierdzić, jaka bakteria wywołała dolegliwości u dziecka oraz ułatwia szybkie dobranie skutecznego antybiotyku – wyjaśnia pediatra. – Lek ten (zwykle w postaci kropli i/lub maści) trzeba podawać maluszkowi ściśle według wskazówek lekarza – dodaje dr Barbara Gierowska-Bogusz. Infekcje oczu minęły po zabiegu

Dopiero po kilku tygodniach okazało się, że Alusia ma zatkane kanaliki łzowe.

Mojej córce oczka zaczęły ropieć zaraz po urodzeniu. Jeszcze w szpitalu stwierdzono zapalenie spojó wek i zalecono leki oraz masaż kącików oczu. Niestety, to nie pomogło.

Wtedy zrobiono Ali wymaz z antybiogramem. Wynik był jednak ujemny! Wydzielina była coraz bardziej obfita i przybierała różne kolory. Pojechaliśmy więc do okulisty, który stwierdził niedrożność kanalików i zalecił zabieg.

Jak pielęgnować chore oczka smyka?

Ropiejące oczko należy przemywać kilka razy dziennie solą fizjologiczną (najlepiej używać tej w ampułkach, gdyż łatwo ją dozować i jej zawartość zostaje szybko zużyta po otwarciu opakowania). Powinno się to robić jednym pociągnięciem ręki od zewnętrznego kącika w kierunku nosa, lekko uciskając na woreczki łzowe, które znajdują się po bokach noska. Do przecierania każdego oka trzeba używać osobnego gazika, by nie przenosić bakterii z jednego worka spojówkowego do drugiego. Wbrew powszechnie panującej opinii wcale nie należy przemywać zainfe kowanych oczu rumiankiem ani herbatą. Napary te zawierają bowiem garbniki, które mogą dodatkowo podrażniać spojówki. Czy zapalenie spojówek może pojawić się u maluszka już kilka dni po porodzie?

Wszystkie nowo narodzone dzieci od razu po przyjściu na świat mają zakraplany do oczu specjalny lek antybakteryjny, który ma zapobiec zakażeniu bakteriami z dróg rodnych matki. Zdarza się, że preparat ten powoduje u dziecka podrażnienie, w następstwie którego u maluszka może rozwinąć się zapalenie spojówek.

Czy można leczyć malca kroplami, które pozostały po poprzedniej infekcji?

Niestety, bez skonsultowania się z lekarzem nie wolno wpuszczać dziecku do oczu żadnych kropli, które są wydawane na receptę. Po pierwsze dlatego, że nadużywanie preparatów z antybiotykami może spowodować u malca nieodwracalne zmiany rogówki i spojówki.

Poza tym krople do oczu mają wyjątkowo krótki okres przydatności do użycia. Po otwarciu zazwyczaj można je przechowywać tylko do 3 tygodni.

Konsultacja: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Magdalena Kowalska-Sokołowska.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Zabawa to... najlepszy sposób, by nasze dziecko dobrze się rozwijało, było zdrowe i miało świetny humor. Oto, jak dokazywać z kilumiesięcznym maluszkiem. więcej