Jak leczyć pleśniawki u dziecka

Białe plamki często pojawiają się w buzi dziecka po antybiotykoterapii. Oto, w jaki sposób możesz pomóc malcowi, zanim obejrzy go pediatra.

Konsultacja: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Magdalena Kowalska-Sokołowska

Zastosuj roztwór gencjany

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Kilka kropli 2-proc. wodnego roztworu fioletu gencjanowego (ok. 4 zł/20 ml) dodaj do pół szklanki przegotowanej i ostudzonej wody, tak by uzyskać jasnofioletowy kolor. Weź czysty patyczek higieniczny (taki jak do czyszczenia uszu). Następnie zamaczaj go w wodnym roztworze gencjany, lekko wyciskaj, opierając o brzeg naczynia i przecieraj po kolei wszystkie zmiany w jamie ustnej i na wargach maluszka. Zabieg przeprowadzaj 3-4 razy dziennie. Kurację kontynuuj jeszcze przez 2-3 dni po ustąpieniu bolesnych krostek.

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Ścieraj nalot wodą z cytryną

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Reklama

Weź cytrynę i dokładnie umyj ją pod gorącą bieżącą wodą. Następnie wyciśnij z niej sok, dodaj go do pół szklanki przegotowanej, ostudzonej wody i wymieszaj.

Aby zetrzeć zmiany z wnętrza jamy ustnej brzdąca, weź czysty, jałowy gazik lub wysterylizowaną pieluchę tetrową i owiń nią palec wskazujący.

Następnie ostrożnie zamaczaj palec w kwaśnym roztworze i delikatnie przecieraj dziąsła, podniebienie, wewnętrzną stronę policzków oraz wargi maluszka. Czynność powtarzaj nawet 4-5 razy dziennie.

Wypróbuj preparaty z apteki

Jeśli zauważysz, że twoje maleństwo ma w buzi bolesne zmiany, możesz również sięgnąć po preparaty z apteki.

Skuteczne będą zarówno krople z witaminą C, którymi możesz pędzlować buzię smyka (w kwaśnym środowisku namnażanie się grzybów jest utrudnione), jak i bakterie probiotyczne, przywracające prawidłową florę bakteryjną w organizmie dziecka. 

Zapytaj farmaceutę np. o InFavit C (ok. 14,50 zł/30 ml), Cebion (ok. 17,50 zł/30 ml), Dicoflor (ok. 33 zł/5 ml) lub Multilac Baby (ok. 12,39 zł/10 sasz.).

Wysterylizuj butelki i smoczki

Wszystkie smoczki, butelki, kubeczki, sztućce oraz talerzyki dziecka umyj starannie w gorącej wodzie z dodatkiem płynu przeznaczonego do mycia niemowlęcych akcesoriów i dokładnie wypłucz.

Następnie włóż je do sterylizatora (elektronicznego lub mikrofalowego) i wybierz odpowiedni tryb sterylizacji. Akcesoria maluszka możesz też wygotować we wrzątku.

W tym celu umieść je w garnku z wrzącą wodą i gotuj przez około 10 minut. Potem ostrożnie wyjmij, np. na ściereczkę, i pozostaw do wyschnięcia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Moja 4-letnia wnusia uwielbia oglądać telewizję. Wraca z przedszkola i od razu zasiada przed ekranem. Boję się, że zostanie telemaniakiem. więcej