Jak kąpać dziecko - porady

Nie zawsze pluskanie się w wanience jest dla malca przyjemnością. Sprawdź więc, co zrobić, żeby brzdąc z chęcią czekał na ten wieczorny rytuał.

Pierwsza kąpiel noworodka to nie lada wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców. Potem także nie jest łatwo. Szybko przychodzi czas na przenosiny do dużej wanny, następnie maluszka czeka mycie poza domem.

Reklama

W dodatku nie każdy smyk lubi się pluskać, co utrudnia zadanie jego rodzicom. Jeśli wasze dziecko płacze w czasie kąpieli, warto się zastanowić, co mu przeszkadza. Może boi się wody albo po prostu jest mu zimno?

Wspólnie z położną Barbarą Jaworską podpowiadamy, jak zorganizować miejsce do kąpieli i co należy zrobić, żeby mycie było dla dziecka przyjemnością.

Stwórz komfortowe warunki

Pomieszczenie, w którym będziesz kąpać maleństwo (nie musi to być łazienka), powinno być ogrzane do 23-24˚C. Zwróć uwagę na to, żeby malec nie znajdował się w przeciągu. Dzieci lubią ciszę, więc nie napełniaj wanienki przy smyku – strumień uderzający o plastik może go wystraszyć.

Woda do kąpieli powinna mieć 37-38˚C, czyli nieco więcej niż temperatura ciała. Pamiętaj jednak, że każde dziecko jest inne: jedno będzie wolało chłodniejszą, a inne cieplejszą wodę.

Na początku do określania jej temperatury możesz używać specjalnego termometru, ale z czasem dojdziesz do takiej wprawy, że wystarczy ci łokieć (włóż go do wanienki – nie powinnaś czuć różnicy w temperaturze ciała oraz wody).

Dbaj o poczucie bezpieczeństwa

Niemowlę nie lubi tracić oparcia, dlatego wkładając je do wanienki, mocno podtrzymuj jedną dłonią jego szyję i barki, a drugą – pośladki. Najpierw zamocz stópki dziecka, a potem pupę.

Nie zaczynaj nigdy od plecków, żeby nie wystraszyć maluszka. Zanurzając smyka, cały czas przemawiaj do niego czule i patrz mu w oczy, by czuł się bezpiecznie.

Ostrożnie myj główkę dziecka

Zwykle największym problemem jest przekonanie malca do mycia główki. Dzieci nie lubią pozycji, w której się to odbywa, przeszkadza im też woda lejąca się po buzi, nie mówiąc o szczypiących oczkach.

Dlatego postępuj z niemowlęciem bardzo delikatnie, żeby nie zniechęcić go na dobre. Gdy dziecko jest jeszcze bardzo małe, polewaj jego główkę wodą z kubka, a nie strumieniem z prysznica.

W czasie całej operacji mów spokojnie do brzdąca, uśmiechaj się, by wiedział, że nie dzieje się nic złego. Pamiętaj też, by nie zaczynać kąpieli od mycia główki, bo przez nią najszybciej ucieka ciepło i malec może się wychłodzić.

Rozluźnij się oraz zrelaksuj

Niechęć dziecka do kąpieli czasami bywa spowodowana emocjami mamy. Jeśli niemowlę czuje, że kąpiąc je, jesteś opanowana i odprężona, będzie spokojne.

Gdy jednak poczuje, że jesteś zestresowana albo zmęczona, zacznie się buntować przeciwko myciu. Pamiętaj o tym i gdy masz słabszy dzień, lepiej poproś tatę maluszka, by cię zastąpił.

Odpuść mycie, gdy smyk się boi

Złe wspomnienia z ostatniej kąpieli mogą zniechęcić do mycia. Jeżeli tak jest, zrezygnuj na jakiś czas z wkładania dziecka do wanienki. Przez kilka dni myj je myjką na przewijaku.

Taka przerwa pomoże maleństwu zapomnieć o przeżytym lęku. Po tygodniu zacznij kąpiele od nowa. Pamiętaj: nigdy nie wkładaj płaczącego dziecka do wody na siłę.

Stwórz rytuał wieczorny

Kluczem do kąpieli brzdąca bez łez jest stały, wieczorny harmonogram. Myj smyka zawsze o tej samej porze, kiedy nie jest głodny ani zmęczony zabawą.

W przeciwnym razie w łazience będzie rozdrażniony i płaczliwy z powodu dużej ilości bodźców. Planuj mycie godzinę po karmieniu i do godziny przed snem. Pamiętaj, by nie przedłużać kąpieli – powinna trwać 15-20 minut.

Staraj się też, żeby przebiegała zawsze w podobny sposób. Jeśli maluch ma swoje ulubione zabawy w wannie, pozwól mu się nimi nacieszyć. Niech poeksperymentuje – chlapie, bawi się strumieniem wody z kranu – nie popędzaj go wtedy.

Oswajaj z wodą

Lęk przed kąpielą niekiedy oznacza po prostu strach przed wodą. Jeżeli więc oswoisz z nią malca, z pewnością ten problem z czasem zniknie. Rozłóż w pokoju folię, postaw na niej napełnioną wodą miskę i pozwól dziecku na małe chlapanie.

Polewajcie zabawki, „myjcie” gumowe kaczki i plastikowe autka. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, warto też jak najwcześniej zacząć zabierać smyka na basen – dzięki temu woda będzie dla niego naturalnym środowiskiem.

Kąp się razem z maluszkiem

Dziecko czuje się najbezpieczniej w objęciach rodziców – aby pomóc mu przezwyciężyć niechęć do kąpieli, wejdź z nim do dużej wanny. Posadź niemowlę na swoich udach i powoli polewaj je wodą.

Poczekaj, aż nabierze odwagi, żeby zanurzyć się w wodzie – wtedy posadź je przed sobą. Kiedy dziecko przywyknie do wspólnych kąpieli, przestanie bać się mycia. Możesz też pokazać mu, jak pluska się mama lub tata, to też pozwoli mu oswoić lęk.

Gdy maluch zobaczy np., że roześmiany tata z pianą na głowie sprawia wrażenie, jakby dobrze się bawił, być może będzie chciał go naśladować.

Zaopatrz się w akcesoria

Na rynku znajdziesz specjalne gadżety, które ułatwią ci kąpiel niemowlęcia: profilowane leżaczki kąpielowe, wkładki z gąbki czy antypoślizgowe maty z podpórką. Starsze dziecko może bawić się w dużej wannie, siedząc na krzesełku kąpielowym, przymocowanym do dna.

Osobna sprawa to zabawki do kąpieli. Wybór jest ogromny, nie musisz się ograniczać do tradycyjnych gumowych kaczuszek. Aby zachęcić malca do mycia, kup mu np. zestaw farbek do wody.

Są bezpieczne dla skóry i zamieniają zwykły zabieg higieniczny w fantastyczną zabawę. Dobrym pomysłem jest też kupno zabawek, które można przyczepić do ściany wanny, lub plastikowych wodoodpornych książeczek.

Pamiętaj, że łazienka to idealne miejsce na puszczanie baniek mydlanych – dzieci je uwielbiają!

Stosuj łagodne kosmetyki

Specjalne płyny do kąpieli, mydełka i szampony dziecięce mogą sprawić, że mycie stanie się dla twojego maluszka przyjemnością. Szczególnie ważny jest szampon – wybierz taki, który nie będzie szczypał maleństwa w oczy.

Warto też zadbać o to, by kosmetyki miały ciekawą formę i były kolorowe. Jest szansa, że smyk będzie nimi zainteresowany i łatwiej je zaakceptuje.

Uwaga na oczy i uszka

Gdy myjesz malcowi główkę, uważaj, by woda nie dostała się do jego oczu i uszu. To ważne ze względu na komfort i zdrowie dziecka. Wypróbuj sposoby, które pozwolą tego uniknąć.

• Podtrzymując pewnie kark dziecka, połóż je i polewaj włoski małym strumieniem wody (najlepiej użyj kubeczka). Jeśli mimo to smyk będzie protestował, połóż mu na czole zwinięty ręcznik, żeby woda nie spływała mu do oczu.

• U starszych dzieci czasem sprawdza się specjalne rondo kąpielowe. Nakłada się je malcowi na głowę, dzięki czemu strumień wody omija twarz dziecka.

• Możesz też wypróbować pływackie okularki dziecięce.

Nasza rada

Gdy dziecko ma 8-10 miesięcy i potrafi już samodzielnie oraz pewnie siedzieć, możesz zacząć kąpać je w zwykłej wannie. Na dnie dobrze jest położyć podkładkę antypoślizgową, żeby maluch się nie przewrócił.

Gdy siedzi, woda powinna sięgać mu do pępka. Podczas kąpieli zawsze trzeba uważać, by smyk się nie pośliznął.

Konsultacja: Barbara Jaworska, położna środowiskowa. Tekst: Maria Skrzypek.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Zobacz również

  • Co zrobić, gdy maluch często płacze w nocy? Jak sprawić, by nie miał kłopotów z zasypianiem? Warto poznać skuteczne metody rozwiązania takich problemów. więcej