Domowe sposoby na ukąszenia owadów

Są proste, skuteczne i całkowicie bezpieczne. Przyniosą szybką ulgę maluchowi, którego boleśnie użądliła osa lub dotkliwie pokąsały komary.

Konsultacja: dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Magdalena Kowalska-Sokołowska

Latem osy, komary czy meszki daję się we znaki o każdej porze dnia. Trudno więc uchronić przed nimi malca. Jeśli dojdzie do ukąszenia, na skórze dziecka powstaje miejscowy odczyn zapalny, czyli zaczerwienienie, obrzęk i pieczenie.

Reklama

Choć ugryzienia przez owady bywają bolesne, zazwyczaj nie są niebezpieczne (wyjątkiem jest sytuacja, gdy smyk jest uczulony na ich jad). Mogą jednak stać się przyczyną zakażeń, jeśli brzdąc zainfekuje rankę, drapiąc ją. Aby temu zapobiec, wypróbuj jeden z prostych sposobów na złagodzenie bólu i świądu.

Roztwór sody oczyszczonej

Zmniejszy obrzęk, który powstanie w miejscu ukąszenia i uśmierzy ból. Co robić? Płaską łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuść w szklance przegotowanej, ostudzonej wody. Następnie zmocz w roztworze gazik lub kawałek waty, lekko wyciśnij i przyłóż w miejscu ugryzienia. Pozostaw do wyschnięcia.

Nasza rada: Nie obwiązuj okładu ceratką lub bandażem elastycznym, bo taki opatrunek może podrażnić delikatną skórę dziecka.

Plaster cebuli na użądlenie osy

Sok z cebuli skutecznie neutralizuje jad, dlatego okład szybko złagodzi ból i zmniejszy opuchliznę. Co robić? Jeżeli malec został ukąszony przez osę, ukrój gruby plaster cebuli i połóż na rankę. Ulgę dziecku przyniesie także okład chłodzący (kilka kostek lodu zawiń w ręcznik i przyłóż do bolącego miejsca).

Nasza rada: Okład z cebuli pomoże też przy ugryzieniu przez pszczołę. Zanim jednak go przyłożysz, usuń żądło. Delikatnie zdrap je nożem lub paznokciem.

Okład z Altacetu po wyjęciu kleszcza

Altacet zmniejszy obrzęk, który może pojawić się po wyciągnięciu pajęczaka. Złagodzi także stan zapalny w miejscu ugryzienia oraz uśmierzy ból. Co zrobić? Tabletkę Altacetu rozpuść w 1/4 szklanki przegotowanej wody. W roztworze zmocz gazik, delikatnie wyciśnij i przyłóż do ranki po usuniętym wcześniej kleszczu. Okład pozostaw do wyschnięcia.

Nasza rada: Kleszcza usuń pęsetą. Chwyć jak najbliżej skóry i wyciągnij zdecydowanym ruchem. Nie smaruj go wcześniej masłem ani wazeliną, bo kleszcz dusząc się, może zainfekować dziecko np. boreliozą lub kleszczowym zapaleniem mózgu.

Nadmanganian, gdy pokąsają meszki

Okład z nadmanganianu potasu podziała odkażająco, zmniejszy swędzenie oraz obrzęk w miejscu ukąszenia. Co zrobić? 2-3 kryształki nadmanganianu rozpuść w pół szklanki przegotowanej i ostudzonej wody. Zmocz w roztworze wacik lub gazik i przyłóż do opuchniętego miejsca na ciele dziecka.

Nasza rada: Po ukąszeniu meszki dziecko może dostać gorączki. W takiej sytuacji zrób malcowi chłodny okład na czoło i podaj środek przeciwgorączkowy.

Sok z cytryny, gdy pogryzą komary

Cytryna zmniejszy swędzenie bąbli. Zapach, który pozostawi na skórze, skutecznie odstraszy też kolejne owady. Co zrobić? Cytrynę przekrój na pół. Z jednej połówki wyciśnij sok. Patyczkiem higienicznym rozsmaruj po kilka kropli soku wokół bąbli, które powstały wskutek ugryzień komarów. Zabieg powtarzaj co 5 minut.

Nasza rada: Zaczerwienienie, opuchliznę i swędzenie skóry po ugryzieniach komarów złagodzi także przyłożenie plasterków surowego ziemniaka.

O tej porze roku w domowej apteczce warto mieć specjalne preparaty, które łagodzą skutki ukąszeń owadów, np. Fenistil, Entil, Mosbito.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Zobacz również

  • Co zrobić, gdy maluch często płacze w nocy? Jak sprawić, by nie miał kłopotów z zasypianiem? Warto poznać skuteczne metody rozwiązania takich problemów. więcej