Dolegliwości intymne u maluchów

Nie tak łatwo znaleźć urologa albo ginekologa dziecięcego, ale czasem jest on niezbędny. Sprawdź, kiedy trzeba umówić smyka na wizytę.

Rodzice często reagują zdziwieniem na wiadomość, że ich dziecko, np. niemowlę czy dwulatek, ma problem intymny. Jednak może się to zdarzyć, dlatego warto na co dzień uważnie obserwować ciało malucha. Jeśli zauważysz coś, co cię zaniepokoi, nie zwlekaj, tylko umów szkraba na wizytę u pediatry.

Ustali on przyczynę dolegliwości i, gdy będzie taka potrzeba, skieruje maleństwo do specjalisty. Podpowiadamy zatem, jakie objawy u dziewczynek i u chłopców powinny cię skłonić do zasięgnięcia rady lekarza.

Dolegliwości intymne u dziewczynek

Reklama

Grzybica pochwy

Pojawia się, gdy zostanie zachwiana równowaga flory bakteryjnej pochwy. Bywa skutkiem kuracji antybiotykowej, ale może ją spowodować nawet przeziębienie lub przegrzanie okolic intymnych.

Objawy to:

● Swędzenie warg sromowych. Dziecko może wtedy dotykać miejsc intymnych albo być bardziej marudne.

● Białawe lub żółte "serowate" upławy o niezbyt intensywnym zapachu.

● Zdarza się też częste oddawanie moczu lub pieczenie przy tej czynności.

Co robić?

Jak najszybciej udać się do lekarza, a później dokładnie stosować się do jego zaleceń (nie przerywać kuracji przed jej planowanym zakończeniem!).

Gdy dziecko wyraźnie się męczy, a na wizytę trzeba poczekać, ulgę przyniesie częste przemywanie krocza ciepłą wodą lub Tantum rosa oraz smarowanie jej okolic maścią Clotrimazolum (bez recepty).

Synechia waginalna

Zdarza się głównie u dzieci w wieku 1-3 lata. Jej przy czyną jest zwykle małe stężenie hormonów kobiecych (zupełnie naturalne u tak małych dziewczynek).

Objawy to:

● Całkowite lub częściowe sklejenie warg sromowych mniejszych.

● W zaawansowanej syne chii występują problemy z oddawaniem moczu.

● Nawracające zakażenia okolic intymnych oraz zapalenia pęcherza.

Właściwa pielęgnacja geni taliów małej dziewczynki zwykle wystarcza. Podczas kąpieli należy myć krocze dziecka pod wargami większymi, a przy każdej zmianie pieluszki smarować wargi mniejsze kremami nawilżającymi i natłuszczającymi (choćby zwykłą wazeliną).

Dopóki nie ma problemów z oddawaniem moczu lub z nawracającymi zakażeniami, interwencja lekarska nie jest konieczna, ale jeśli je zauważysz, idź z maleństwem do ginekologa lub urologa dziecięcego.

Praw dopodobnie przepisze on maść zawierającą hormony, które szybko wyleczą córeczkę z tej przypadłości oraz preparaty zapobiegające infekcjom. Lekarz zaleci też delikatne rozchylanie warg sromowych dziecka.

Infekcja pochwy

To najczęściej spotykany pro blem intymny u dziewczynek przed okresem dojrzewania. Jego przyczyną może być np. podrażnienie detergentami używanymi podczas kąpieli, zbyt długie chodzenie w mo krej pieluszce i słaby dopływ powietrza, sprzyjający roz wojowi niektórych bakterii.

Objawy to:

● Zaczerwienienie sromu.

● Białawe lub szarawe upławy o „rybim” zapachu.

● Silne swędzenie okolic intymnych (czasem powodują go także owsiki).

● Niekiedy ból podczas oddawania moczu.

Co robić?

Należy bez zwłoki udać się do ginekologa dziecięcego, bo zapalenie pochwy to bardzo przykra infekcja, a poza tym nieleczona może być przyczyną poważnych kom plikacji. Lekarz pobierze wy maz z pochwy i na podstawie wyniku przepisze leki doustne oraz maści.

Oczywiście najlepiej zapobiegać tej dolegliwości. W tym celu trzeba codziennie dokładnie myć dziewczynce krocze (ciepłą wodą bez żadnych detergentów), a jeśli dziecko siedzi w wanience, na koniec kąpieli starannie opłukiwać miejsca intymne.

Należy przy tym zawsze myć, osuszać i podcierać strefy intymne dziewczynek w kierunku od przodu do tyłu, żeby nie przenosić bakterii z okolic odbytu do ujścia cewki moczowej.

Dolegliwości intymne u chłopców

Zapalenie napletka i żołędzi

W wielu przypadkach nie udaje się ustalić przyczyny. Może nią być np. uraz mechaniczny, uczulenie na kosmetyki stosowane do mycia, zbyt rzadkie zmienianie pieluszki czy niedostateczna higiena.

Objawy to:

● Zaczerwienienie skóry.

● Obrzęk części prącia oraz napletka (bywa bardzo duży).

● Wydzielina ropna.

● Ból, również przy odda- waniu moczu.

Zwykle zapalenie napletka i żołędzi ustępuje samo, ale maluszka powinien obejrzeć urolog. Zaleci on odpowiednią kurację. Skuteczne są nasiadówki z dodatkiem ziołowych środków odkaża jących, poza tym stosuje się maść pod napletek.

Wodniak jąderka

Obserwuje się go po naro dzinach u niektórych chłopców. Zmiana ta polega na nagromadzeniu się płynu między osłonkami jądra. U niemowląt wodniak na ogół sam się wchłania.

Objawy: jądro wygląda jakby było opuchnięte, przypomina balonik napełniony wodą. Nie boli przy dotykaniu, a przy podświetlaniu (np. latarką) przepuszcza świa tło. To jego najbardziej charakterystyczne cechy, ale by postawić diagnozę, czasem konieczne jest USG.

Wodniak jądra nie jest groź ny, ani dokuczliwy, nie powoduje u malucha dyskomfortu. Zaleca się więc tylko okresową kontrolę u chirur ga dziecięcego. Jeśli wod niak samoistnie nie zniknie, usuwa się go operacyjnie w znieczuleniu ogólnym.

Stulejka

Objawy to niemożność odsunięcia napletka z główki penisa, a czasem dyskomfort przy oddawaniu moczu.

Do ukończenia przez dziec ko 2 lat nie wolno na siłę próbować odciągać mu na pletka, nawet podczas ką pieli. Tylko w sytuacji, gdy tak mały chłopczyk ma pro blem z oddawaniem moczu, trzeba od razu iść z nim do lekarza.

Jeśli smyk ma już dwa latka, a jego napletka nadal nie można zsunąć z główki penisa, umów go na wizytę u urologa. Tylko specjalista jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć stulejkę.

Leczenie polega na stosowaniu maści stery dowych albo na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego. Operację poszerzenia ujścia napletka przeprowadza się w znieczuleniu ogól nym, a dziecko przebywa w szpitalu na ogół tylko przez jeden dzień.

Określamy tak stan, w któ rym napletek nie daje się w pełni odsunąć z główki penisa. U noworodków to naturalne (tzw. stulejka fizjologiczna), o chorobie można mówić dopiero po ukończeniu przez smyka 2. roku życia. Przyczyną stulejki są m.in. nieprawidłowości w budowie napletka lub stan zapalny żołędzi.

Wędrujące jąderka

U chłopców do ok. 8. roku życia jądra, które zazwyczaj pozostają w mosznie, pod wpływem ciepła, chłodu czy stresu cofają się do jamy brzusznej – częścio wo lub też całkowicie.

Gdy jąderka przestają być widoczne, „znikają”. Na początku w ogóle nie należy się tym przejmować. Wędrujące jądra u małych chłopców są stanem cał kowicie naturalnym, który ustąpi sam, gdy tylko jądra osiągną większy rozmiar i wagę.

Jeśli jednak dziecko skończyło już 2 lata, a jego jądra nadal cofają się od czasu do czasu do jamy brzusznej, warto skonsultować się z urologiem.

Oce ni on, czy taki stan jest nor malny, czy też wiąże się z jakimiś zaburzeniami. Być może wystarczy obserwacja, a jeśli nie – pozostaje terapia hormonalna albo zabieg chirurgiczny.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Zobacz również

  • Mój 4-letni wnuczek uwielbia bawić się w żołnierzy. Gdy odbieram go z przedszkola, widzę jak z innymi chłopcami na niby strzela z karabinu i czołga się po podłodze jak żołnierz. Zwierzył mi się, że... więcej