Dlaczego niemowlętom trzeba dawać witaminę K?

Wszystkie nowo narodzone maluchy muszą przyjmować witaminę K. O szczegółowe wyjaśnienia, po co jest ona dzieciom potrzebna, poprosiliśmy naszego redakcyjnego eksperta.

Lek. med.Barbara-Gierowska-Bogusz: Witaminę K dostają w szpitalu w 1. dobie życia wszystkie nowo narodzone dzieci.

Potem, przez jakiś czas dodatkowo trzeba jeszcze podawać maluchom karmionym wyłącznie piersią tę witaminę w domu, gdyż jest niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi – zapobiega krwotokom.

Reklama

Witamina K jest dostarczana w die- cie oraz wytwarzana przez bakterie jelitowe. Dlatego osoby dorosłe rzadko mają jej niedobór. W innej sytuacji jest noworodek.

Rodzi się on z niewielkim zapasem witaminy K, a jego jelita nie są jeszcze wystarczająco zasiedlone przez bakterie. Aby uchronić smyka przed zaburzeniami krzepnięcia krwi, trzeba podać mu więc preparat witaminowy.

Jeżeli dziecko jest karmione wyłącznie piersią, witaminę K należy dawać mu od 9. dnia aż do końca 3. miesiąca życia w dawce 25 mcg (5 kropli lub zawartość jednej kapsułki – to zależy od preparatu).

Smyk karmiony sztucznie nie potrzebuje tej witaminy w ogóle, gdyż jej wystarczająca ilość znajduje się w mleku modyfikowanym.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Zobacz również

  • Zabawa to... najlepszy sposób, by nasze dziecko dobrze się rozwijało, było zdrowe i miało świetny humor. Oto, jak dokazywać z kilumiesięcznym maluszkiem. więcej