Dlaczego dziecko powinno jeść śniadanie?

Uczniowie, którzy nie jedzą śniadań, osiągają gorsze wyniki w nauce. Nie tylko wolniej zapamiętują, ale i szybciej tracą zainteresowanie tematem lekcji.

Reklama

Twoje dziecko wybiega czasem do szkoły, zapomniawszy o zjedzeniu śniadania? Pilnuj, by się to nie zdarzało. Żadne dziecko nie powinno rozpoczynać nauki, zanim nie zje pożywnego posiłku. Dlaczego? Bo gdy będzie głodne, może mieć trudności z nauką.

Efektem rezygnacji ze śniadania może być m.in. hipoglikemia (niedocukrzenie) objawiająca się uczuciem zmęczenia, sennością, ospałością, odczuwaniem zimna nawet w dobrze ogrzanych pomieszczeniach oraz zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego, np. bólem brzucha.

✢ Śniadanie daje energię potrzebną do pracy, jaką dziecko musi wykonać podczas lekcji. Warto pamiętać, że zużywa ją, nie tylko biegając i skacząc w czasie przerw i na lekcji WF, ale także gdy czyta, pisze czy rozwiązuje zadania matematyczne.

✢ Nie zapominaj też nigdy włożyć maluchowi (a także starszemu dziecku) do szkolnego plecaka drugiego śniadania. Nawet jeśli to zjedzone w domu było pożywne, po kilku godzinach dziecko znów musi dostarczyć sobie energii.

Większość dietetyków przekonuje, że dawanie dziecku pieniędzy na drugie śniadanie to chybiony pomysł – najprawdopodobniej zamiast czegoś pożywnego, kupi za nie w szkolnym sklepiku słodycze.

Tekst: Marta Krawczyk

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Olivia
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Dziecko może różnie zareagować na leczenie. To, jak jego organizm zachowa się pod wpływem substancji zawartej w leku zależy od wielu czynników: wieku dziecka, sposobu odżywiania się, stanu zdrowia... więcej