Czyszczenie uszu u małego dziecka

Masz wątpliwości, jak dbać o uszka swojego malca? Oto rady położnej.

Konsultacja: Barbara Jaworska, położna środowiskowa. Tekst: Anna Wnuk

Reklama

Niewiele osób wie, że uszy tak naprawdę oczyszczają się same. Wydzielają one bowiem woskowinę, która zawiera substancje zapobiegające rozwojowi w uchu bakterii i grzybów. Zasycha ona w drobne grudki, które przesuwają się na zewnątrz i wypadają z przewodu słuchowego.

Jeśli ten mechanizm samoczyszczenia działa prawidłowo, dziecku wystarczy raz w tygodniu myć jedynie samą małżowinę uszną. Można to zrobić myjką, płatkami lub patyczkami higienicznymi. Ale uwaga! Patyczków nie wolno używać do czyszczenia ucha w środku – w ten sposób można wtłoczyć wydzielinę jeszcze głębiej.

Gdy pojawią się kłopoty

● Czasami zdarza się, że ucho wytwarza nadmierne ilości woskowiny, która zalega w przewodzie słuchowym i go zatyka. W tego typu sytuacjach trzeba stosować specjalny preparat rozpuszczający woskowinę. Kilka jego kropli należy wlać do ucha, a po chwili przepłukać je solą fizjologiczną.

Krok po kroku

Przechyl nieco w bok główkę maleństwa i płatkiem kosmetycznym lekko zwilżonym w wodzie lub soli fizjologicznej delikatnie przemyj całe małżowiny uszne.

Odchyl uszka malucha i świeżym płatkiem kosmetycznym przetrzyj skórę za każdym z nich. Pozostałe drobinki możesz zebrać za pomocą patyczków.

Woskowinę wydostającą się z okolic przewodu słuchowego (tylko na zewnątrz, tam, gdzie ją widać!) ostrożnie zbierz patyczkiem.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Zobacz również

  • Moja 4-letnia wnusia uwielbia oglądać telewizję. Wraca z przedszkola i od razu zasiada przed ekranem. Boję się, że zostanie telemaniakiem. więcej