Czy maleństwo ma zaparcie?

Słyszałam, że niemowlęta karmione piersią wypróżniają się nawet kilka razy dziennie. Mój 2-miesięczny synek robi to tylko dwukrotnie w ciągu dnia. Czy coś mu dolega? MoŻe kubuś ma zaparcie?

Reklama

Nie ma powodu do niepokoju. Niemowlęta karmione wyłącznie piersią mogą wypróżniać się codziennie, ale prawidłowe jest też oddawanie przez nie stolca rzadziej – nawet co 2-3 dni. Pokarm mamy jest bardzo łatwo przyswajalny i czasem zdarza się, że malec trawi go całkowicie (mówimy wtedy o tzw. trawieniu bezresztkowym).

Jeśli dziecko ma dobry humor i zdrowo wygląda, nie należy podejrzewać u niego zaparć i stosować czopków czy też innych metod przyspieszających zrobienie kupki.

Problemy z trawieniem oraz wydalaniem stolca można zacząć podejrzewać, gdy maluszek jest niespokojny, płaczliwy i dodatkowo cierpi na kolkę. Wtedy może pani podać preparat antykolkowy i częściej dopajać synka (woda ułatwia przemieszczanie się treści żołądka).

Dobrym sposobem na zaparcia jest także masaż brzuszka malca. Należy robić go bez uciskania, zawsze w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Jeśli żadna z proponowanych metod się nie sprawdzi, warto skonsultować się z lekarzem, który na co dzień opiekuje się chłopcem.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Dziecko może różnie zareagować na leczenie. To, jak jego organizm zachowa się pod wpływem substancji zawartej w leku zależy od wielu czynników: wieku dziecka, sposobu odżywiania się, stanu zdrowia... więcej