Angina u dzieci - ważne porady dla rodziców

Ta częsta wśród dzieci choroba miewa podłoże wirusowe lub bakteryjne. Właśnie tę drugą nazywamy anginą ropną. Nie wolno leczyć jej na własną rękę, bo to niebezpieczne.

Bez powikłań!

Kiedy zbyt późno rozpocznie się leczenie albo trwa ono za krótko, może dojść do powikłań. Najczęstsze z nich to ropień okołomigdałkowy. Rozwija się przeważnie w 4-5 dobie choroby. Charakteryzuje się silnym, jednostronnym bólem, który promieniuje do ucha, wysoką gorączką i dreszczami.

Konieczna jest natychmiastowa wizyta u laryngologa lub chirurga, który natnie ropień i usunie wydzielinę. Zabieg niemalże natychmiast przynosi ulgę. Potem trzeba przyjmować antybiotyk.

Reklama

Poważne konsekwencje Inne powikłania anginy (choroby serca, stawów i nerek) są bardzo ciężkie, a nawet zagrażają życiu.

Aby mieć pewność, że po przebytej anginie nie doszło do powikłań, lekarz może zlecić podstawowe badania laboratoryjne: morfologię, OB, badanie ogólne moczu i EKG.

Kontrola u pediatry

Nie bagatelizujmy kolejnej anginy

U dzieci, zwłaszcza tych mniej odpornych, zdarzają się nawroty anginy (kilka razy w ciągu roku). Pediatra może wtedy dać skierowanie na pobranie wymazu z gardła i wykonanie posiewu, by ustalić, jaki szczep bakterii wywołuje chorobę.

Dzięki temu będzie mógł precyzyjnie dobrać antybiotyk. Inna metoda to oznaczenie (z krwi) przeciwciał przeciwko paciorkowcom (ASO). Podwyższone miano ASO potwierdza przebycie infekcji paciorkowcowej.

Dodatkowo może rozważyć też zastosowanie doustnej szczepionki poprawiającej odporność, np. Rybomunyl czy Broncho-Vaxon (tylko na receptę).

Usunięcie migdałków. Częste anginy są wskazaniem do wizyty u laryngologa, który zdecyduje o usunięciu migdałków, szczególnie, gdy doszło do ich przerostu. Nie chronią one wtedy skutecznie przed zakażeniami. Mogą wywoływać nawroty choroby, ponieważ bakterie nie reagują na antybiotyk.

Gorączka osłabia

W trakcie choroby dziecko powinno leżeć w łóżku – przynajmniej dopóki gorączkuje. Jeżeli nie chce leżeć, można je ubrać (niezbyt ciepło, aby się nie przegrzało) i pozwolić na spokojną zabawę w domu.

Cierpliwie czekajmy. Po 2-3 dniach od podania antybiotyku gorączka powinna zacząć spadać. Po 3-4 dniach stosowania antybiotyku dziecko będzie czuło się już dużo lepiej, odzyska energię i apetyt.

Brak wyraźnej poprawy po 3-4 dniach antybiotykoterapii może świadczyć o konieczności zmiany leku.

Poprośmy lekarza o wymaz z gardła

Doświadczony pediatra nie ma problemu z rozpoznaniem anginy. Może mieć jednak wątpliwości, jeśli migdałki nie są powiększone i nie ma na nich ropnego nalotu. Aby ustalić, czy to infekcja wirusowa, czy bakteryjna, może zlecić wykonanie szybkiego testu na obecność paciorkowców w gardle.

Szybka diagnoza. Badanie polega na pobraniu wymazu z gardła i naniesieniu go na specjalny pasek testowy. Zaledwie po 5-10 minutach wiadomo, czy chorobę wywołały bakterie czy wirusy. Jeśli to zakażenie paciorkowcem – lekarz przepisze antybiotyk.

Jeżeli chorobę wywołały wirusy – pediatra zdecyduje o leczeniu objawowym, czyli obniżaniu gorączki, łagodzeniu bólu gardła za pomocą preparatów dostępnych w aptece bez recepty oraz domowymi sposobami. Taka infekcja zwykle trwa 5-7 dni.

Inne leki w trakcie kuracji

Antybiotyk przy anginie jest konieczny, ale niezbędne są też inne preparaty (kupisz je w aptece bez recepty).

Probiotyki. W czasie leczenia anginy antybiotyk niszczy nie tylko szkodliwe, ale także pożyteczne bakterie znajdujące się w jelitach. Aby do tego nie doszło, podawajmy dziecku probiotyk, np. Acidolac – najlepiej dwie godziny przed lub po dawce antybiotyku. A także przez tydzień, dwa już po zakończeniu antybiotykoterapii.

Środki obniżające gorączkę. Syropy lub czopki z paracetamolem lub ibuprofenem obniżą gorączkę i uśmierzą ból gardła oraz bóle kostno-stawowe towarzyszące anginie.

Jeśli w pierwszej fazie choroby gorączkę trudno zbić, stosujmy chłodne okłady na głowę, kark i nogi dziecka. Uwaga! Dzieciom do 12. r. ż. jako leków przeciwgorączkowych nie wolno podawać tych, które zawierają kwas acetylosalicylowy.

Preparaty na ból gardła. Pomogą środki do płukania lub w aerozolu, np. Tantum Verde, Argentin-T, Hascosept. Dziecko może ssać tabletki z naturalnymi wyciągami roślinnymi, np. Isla, Propolki, które łagodzą pieczenie gardła lub pić syrop, np. Pyrosal Kid, m.in. kojący śluzówkę gardła.

Lekka dieta

Podczas choroby podawajmy dziecku lekkostrawne, najlepiej półpłyne, rozdrobnione posiłki, np. zupy-kremy, kleiki, kaszki, purée, kisiele – najlepiej, by potrawy były letnie, a nawet chłodne (dzięki temu dziecku łatwiej będzie je przełykać).

Ważne jest także, aby w czasie choroby maluch dużo pił – może to być chłodna przegotowana woda z miodem lub sokiem, herbatki ziołowe (starsze dziecko może płukać gardło naparem z szałwii – taka płukanka ma działanie przeciwzapalne i łagodzące).

Uważaj, by się nie zarazić

Choroba przenosi się drogą kropelkową. Wywołują ją bakterie – najczęściej paciorkowce, ale czasem też gronkowce, które na stałe występują w jamie ustnej, nosie i gardle. Gdy ktoś z domowników, np. dziecko, ma anginę, nie pozwalajmy mu na kontakt z rodzeństwem.

Zwracajmy uwagę, by nie używać tych samych sztućców, kubków, których używa chory, ponieważ anginą bardzo łatwo można się zarazić. Uczmy dziecko dbania o higienę. Szczególnie często przypominajmy o myciu rąk, na których najszybciej gromadzą się drobnoustroje.

Nie lekceważmy bólu gardła

Angina pojawia się nagle i gwałtownie się rozwija. Dziecko skarży się na silny ból gardła (stan zapalny obejmuje śluzówkę gardła i migdałki). Powiększone są węzły chłonne. Gorączka sięga nawet 400C. Mogą pojawić się: ból brzucha, wymioty, trudności z połykaniem, bóle kostno-stawowe oraz biały nalot na migdałkach (tzw. czopy ropne – stąd nazwa angina ropna).

Warto wiedzieć. Podobnie jak angina może objawiać się szkarlatyna. Charakterystyczna jest dla niej czerwona wysypka na twarzy, zaś wokół ust i nosa skóra jest biała – to tzw. trójkąt Fiłatowa. Język ma kolor malinowy. 2-3 dni po wystąpieniu gorączki może pojawić się na ciele wysypka (szkarłatne plamki).

Konieczny jest antybiotyk

Z anginą nie ma żartów. Niewłaściwie leczona i niedoleczona, może prowadzić do groźnych powikłań. Dlatego, gdy dziecko ma wysoką gorączkę, boli je gardło, nie zwlekajmy z wizytą u pediatry, szczególnie, gdy zauważymy nalot na migdałkach.

Bardzo ważne. Pediatra przepisze antybiotyk w syropie z grupy penicylin albo – gdy dziecko jest na nią uczulone – antybiotyk makrolidowy. Lek należy podawać dziecku tyle czasu, ile zalecił lekarz. Kuracja zwykle trwa 7-10 dni. Skrócenie jej może spowodować nawrót choroby.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Świat kobiety

Zobacz również

  • Dziecko może różnie zareagować na leczenie. To, jak jego organizm zachowa się pod wpływem substancji zawartej w leku zależy od wielu czynników: wieku dziecka, sposobu odżywiania się, stanu zdrowia... więcej