Zioła wspomagają mózg

Cycero pisał: „Kto rozumu nie używa, ten go straci... Starcy zachowują sprawność umysłu, jeśli zachowują swoje zainteresowania”. To o czym wiedzieli już starożytni, potwierdzają badania naukowe. Tylko systematyczne stymulowanie aktywności umysłowej chroni nas przed kłopotami z pamięcią. Obecnie psychoterapeuci w terapiach otępienia stosują tzw. jogging mózgowy. Polega on na ćwiczeniach językowych, np. ćwiczeniach płynności wymowy i łączeniu wyrazów.

Zdjęcie

Pokrzywa Napar z tak nielubianych przez nas pokrzyw pomaga zachować dobrą pamięć. /Arch/123RF Picsel
Pokrzywa Napar z tak nielubianych przez nas pokrzyw pomaga zachować dobrą pamięć.
/Arch/123RF Picsel

Zaprzęgnij mózg do pracy. Wcale nie musisz chodzić na zajęcia z psychoterapeutą. Sama też możesz odmłodzić swój umysł i zapobiec utracie sprawności intelektualnej. Jak to zrobić? Ćwiczyć! Sposoby są proste. Pamięci służy np. czytanie powieści odcinkowych w codziennych gazetach, pisanie listów lub pamiętnika. Pomogą też zioła.

Miłorząb

Stymuluje krążenie poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych i zmniejsza agregację płytek krwi. To usprawnia dostawę tlenu i składników odżywczych do mózgu i w efekcie poprawia pamięć koncentrację. Chroni przed chorobą Alzheimera. Stosuje się go także w profilaktyce udarów mózgowych.

Reklama

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Cytryniec chiński

Cytryniec chiński, nazywany też schizandrą, zwiększa przepływ krwi w mózgu, mięśniach i wątrobie. Dzięki temu komórki tych narządów są lepiej odżywione i dotlenione. Owoce cytryńca zwiększają zdolności do pracy umysłowej i fizycznej, usuwają zmęczenie, poprawiają też ostrość widzenia w ciemności.

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Żeń-szeń

Według podań ludowych żeń-szeń podnosi ducha, odmładza ciało i umysł i przedłuża życie. Badania naukowe potwierdzają, że roślina wzmacnia i aktywizuje siły fizyczne i psychiczne człowieka – poprawia sprawność intelektualną, ułatwia koncentrację. Jest zalecany np. w otępieniu umysłowym różnego pochodzenia.

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Gotu kola

Wyciąg z jej liści stymuluje mózg oraz centralny układ nerwowy. Jest wykorzystywana również przy leczeniu alzheimera. Nazywana jest „pożywką dla mózgu”, bowiem ekstrakt z niej wzmacnia regenerację komórek mózgowych i zapobiega procesom starzenia. Posiada właściwości harmonizujące pracę obu półkul mózgowych.

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Artykuł pochodzi z kategorii: Dieta

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Poznaj moc owoców czarnego bzu

    W kwiatach tego niezwykle zdrowego krzewu pisaliśmy na początku wakacji. Teraz, zgodnie z obietnicą, przypominamy o zbiorach i właściwościach owoców czarnego bzu. więcej