Preparaty odchudzające pod lupą

Koleżanka poleciła mi kapsułki z tajemniczymi kwasami CLA – dzięki nim schudła już 5 kg. Czy zawsze są skuteczne?

Reklama

Czytelnicy pytają – ekspert odpowiada dr Marek Krajewski, lekarz dietetyk

Stosuj tylko środki z atestem Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jeśli go nie ma, nie ryzykuj!

Nie. Kwas linolowy CLA (Slim Lady, CLA plus chrom, s-Line System) przyspiesza przemianę tłuszczów w energię, zapobiega więc odkładaniu się tkanki tłuszczowej. CLA wpływa na rozwój mięśni, czego efektem jest zwiększenie tempa metabolizmu.

Jest jednak warunek – podczas zażywania CLA trzeba regularnie ćwiczyć! Tylko wówczas zapewnisz sobie redukcję tłuszczu i przyrost tkanki mięśniowej.

Słyszałam, że rewelacyjnym sposobem na pozbycie się nadwagi jest zażywanie preparatu z chitosanem. Co to właściwie jest i na czym polega jego działanie?

Preparaty zawierające chitosan (Chitinin Extra, Redufat, Slim 15), czyli zmielone pancerzyki chitynowe skorupiaków morskich, są źródłem niestrawnego włókna pokarmowego. Ogranicza ono wchłanianie tłuszczów, w żołądku tworząc żel, który wiąże cząsteczki tłuszczu i umożliwia całkowite ich wydalenie z organizmu.

Jednak ma on ograniczoną chłonność – nie jest w stanie „zneutralizować” całego tłuszczu, który spożywamy. Dlatego rzeczywiście wspomaga on odchudzanie, ale tylko w połączeniu z niskotłuszczową dietą i aktywnością fizyczną.

Chitosanu jednak nie wolno zażywać latami, bo wraz z ograniczeniem wchłaniania tłuszczów hamuje też przyswajanie witamin w nich rozpuszczalnych (A, E i D). Po długim stosowaniu może to skutkować problemami skórnymi, pogorszeniem wzroku i osłabieniem kości.

Kupiłam tabletki z błonnikiem. Czy dają szybki efekt odchudzający?

Tak. Błonnik zwiększa w żołądku swoją objętość niemal 200-krotnie, dzięki czemu „oszukuje” organizm, dając odczucie sytości. Preparaty błonnikowe zawierają dodatkowo np. wyciąg z ananasa, który jest źródłem bromeliny (ułatwia trawienie białek), czy chromu (zmniejsza zapotrzebowanie na słodkie pokarmy).

Błonnik pobudza do pracy jelita i ułatwia wypróżnianie. Zwiększenie ilości tego składnika w diecie umożliwia szybkie pozbycie się nadwagi, ale terapia odchudzająca nie jest obojętna dla zdrowia.

U wrażliwych osób mogą wówczas pojawić się wzdęcia, bóle brzucha i biegunki. Pamiętaj też, że błonnik utrudnia wchłanianie podstawowych pierwiastków – wapnia, żelaza, cynku. Długie odchudzanie się bez nadzoru lekarza czy dietetyka grozi więc pogorszeniem stanu zdrowia – anemią, problemami skórnymi (egzemą), a nawet depresją.

Córka sąsiadki brała tabletki z larwami tasiemca. Schudła szybko, ale teraz leży w szpitalu. Co może jej grozić?

Rzeczywiście w Internecie można kupić nielegalne środki odchudzające, zawierające larwy tego pasożyta. Osoby odchudzające się w ten sposób nie zdają sobie sprawy, że larwy tasiemca wędrują do różnych narządów, są nawet w stanie pokonać barierę krew-mózg i dostać się ośrodków mózgowych odpowiedzialnych m.in. za wzrok, słuch, równowagę, mogą też wywołać zaburzenia psychiczne.

Powikłaniem „terapii” odchudzającej tasiemcem bywają też ciężkie choroby jelit (Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelit), zagrażające życiu.

Czytałam o diecie Light i zamierzam ją wypróbować. Czy na pewno jest bezpieczna?

Wskazuje na to 20 niezależnych badań prowadzonych w Skandynawii. Szwedzka dieta polega na zastępowaniu zwykłych posiłków gotowymi, niskokalorycznymi zupkami, koktajlami i batonami (każdy posiłek dostarcza ok. 100 kcal).

Przez pierwsze 3 tygodnie możesz zastosować odżywianie restrykcyjne (stracisz najwięcej kilogramów) i spożywać wyłącznie gotowe produkty, łącznie dostarczające do 800 kcal dziennie. Potem, by chudnąć w wolniejszym tempie albo utrzymać wagę, możesz zastępować zupkami czy koktajlami pojedyncze posiłki.

Zawierają one niezbędną do normalnego funkcjonowania organizmu ilość kwasów tłuszczowych, błonnika, białka i mikroelementów (podobnie działa dieta Allevo). Możesz je więc sto sować bez obaw.

Podobno sportowcy, by utrzymać stałą wagę, stosują termogeniki podwyższające temperaturę ciała. Na czym polega działanie tej metody?

Tzw. termogeniki (Super Fat Burner, Bio-Chrom, Olimp Therm Line, L-karnityna) „zmuszają” organizm do wytwarzania energii cieplnej z tkanki tłuszczowej. Termogeniki należy zażywać na 30 minut przed ćwiczeniami czy bieganiem, wpływają bowiem na spalanie tkanki tłuszczowej.

Zdarzają się przypadki, że w tym celu zdrowe osoby zażywają leki o zbliżonym działaniu (np. na astmę). Rzeczywiście skutkuje to spadkiem masy ciała, ale szkodzi zdrowiu, wymuszając zwiększony wysiłek serca, nerek i wątroby.

Znajoma zaczęła zażywać leki psychotropowe, hamujące ośrodek łaknienia w mózgu. Czy to rozsądne?

Leki te działają na ośrodkowy układ nerwowy (Meridia, Zelixa, Lindaxa). Dawniej były dostępne w naszych aptekach i wiele osób stosowało je tygodniami (wśród nich np. ludzie otyli z powodu cukrzycy). Jednak leki te wycofano z Polski i innych krajów Unii Europejskiej (są jednak nielegalnie sprzedawane w Internecie).

Powód? Obciążają one układ nerwowy i krwionośny (mogą niebezpiecznie podnosić ciśnienie krwi). Badania wykazały, że zażywanie leków wpływających na funkcjonowanie mózgu grozi zawałem serca, udarem mózgu, bezsennością, przewlekłymi bólami głowy, ciężką depresją.

Tylko pod okiem lekarza

Skonsultuj się z nim, gdy:

cierpisz na cukrzycę, jesteś w ciąży lub karmisz maleństwo piersią, cierpisz na chorobę psychiczną (diety niskokaloryczne mogą zaostrzać objawy), masz uczulenie na białko lub zdiagnozowaną celiakię, chorujesz na serce.

• osoby po udarze i te chorujące na choroby nowotworowe

• chorzy na porfirię

• przeciwwskazaniem jest również dna moczanowa, kamica woreczka żółciowego, niedoczynność tarczycy

Gwiazda szczupła jak nigdy!

Anna Guzik zdecydowała się na dietę Allevo. Polega ona na spożywaniu zupek i koktaili, które zastępują normalne posiłki (po kilku tygod- niach można włączyć jeden tradycyjny, np. obiad).

Aktorka zaimponowała wszystkim determinacją. Już po 3 miesiącach żywienia się zupkami i koktajlami (są też batoniki) Anna zrzuciła kilkanaście kilogramów! By utrzymać efekt, postawi teraz na zdrowe dania.

Artykuł pochodzi z kategorii: Dieta

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również