Lampka wina dla zdrowia

Dobroczynne właściwości tego trunku doceniali już starożytni. Skorzystaj z jego zalet więc i Ty!

Bez procentów

W niektórych sklepach lub przez internet można kupić wino niezawierające alkoholu, które nie ustępuje tradycyjnym trunkom z procentami, jeśli chodzi o wartość odżywczą. Równie korzystnie wpływa ono na układ nerwowy, mięśniowy i spowalnia starzenie się organizmu.

Jest to bowiem zwykłe wino, które zostało poddane procesowi dealkoholizacji. Spokojnie mogą więc pić je kierowcy, kobiety w ciąży i karmiące oraz osoby przyjmujące leki, których nie wolno łączyć z alkoholem.

Reklama

Wino bezalkoholowe ma też aż o 70% mniej kalorii niż tradycyjne. Polecane jest więc tym, którzy się odchudzają. Wybieraj je również, jeśli miałaś problem z alkoholem lub boisz się uzależnienia.

Umiarkowane picie wina, czyli około jednego kieliszka dziennie, może pomagać w zachowaniu zdrowia. Dowodzi tego „francuski paradoks”, polegający na tym, że Francuzi mimo tłustej i niezbyt zdrowej diety, rzadko mają zawały serca i cierpią na chorobę wieńcową. A to właśnie dlatego, że do obiadu czy kolacji popijają wino.

1. Obniża poziom cholesterolu

Wino zawiera saponiny, hamujące wchłanianie złego cholesterolu (LDL). Dzięki temu zapobiega osadzaniu się na ściankach naczyń krwionośnych płytki miażdżycowej, a więc przeciwdziała chorobie wieńcowej i nadciśnieniu.

2. Zmniejsza ryzyko raka

Winogrona, a dzięki nim i czerwone wino, zawierają resweratrol – antyoksydant, hamujący powstawanie wolnych rodników, które mogą powodować mutowanie komórek. Dodatkowo resweratrol opóźnia starzenie się tkanek, a nawet może je regenerować.

3. Oczyszcza z toksyn

Za najzdrowsze uważa się wino czerwone. Natomiast białe, dzięki zawartości dużej ilości flawonoidów, oczyszcza organizm z toksyn. Leczy też stany zapalne dróg oddechowych i zatrzymuje powstawanie wolnych rodników. Jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo w USA, wypicie jednego kieliszka białego wina dziennie zwiększa wydolność płuc i zapobiega niewłaściwym podziałom komórek, a więc przeciwdziała ich rakowaceniu.

4. Wzmacnia kości i zapobiega osteoporozie

Badania profesor Urszuli Iwaniec z Uniwersytetu w Oregonie potwierdzają, że wino czerwone pite codziennie w małych ilościach, zmniejsza ryzyko rozrzedzania się tkanki kostnej (osteopenii) i przeciwdziała osteoporozie. Kości przez całe życie zużywają się, rozpuszczają, jednocześnie regenerując i uzupełniając ubytki. Im organizm starszy, tym odbudowa wolniejsza, dlatego tkanka kostna staje się bardziej porowata, słabsza, podatna na złamania. Picie wina zwiększa zdolność organizmu do produkcji nowych struktur, dzięki czemu kości dłużej pozostają mocne.

5. Ma działanie przeciwbakteryjne

Pij czerwone wino dwa razy dziennie po pół kieliszka. Działa przeciwbakteryjnie i pomaga zniszczyć bakterie Helicobacter pylori. One zaś mogą przyczyniać się do uszkodzeń błony śluzowej żołądka i powstawania nadżerek, a także wywoływać bóle brzucha, niestrawność, biegunki, a nawet zwiększać ryzyko rozwoju raka.

6. Poprawia pamięć

Choliny zawarte w winie korzystnie wpływają na mózg i pamięć. Biorą one udział w budowie błon komórkowych neuronów, dzięki temu poprawia się przewodzenie impulsów elektrycznych w mózgu, a co za tym idzie zdolność zapamiętywania. Naukowcy z Uniwersytetu Wake Forest dowiedli, że wypijanie jednej lampki czerwonego wina dziennie zapobiega też rozwojowi choroby Alzheimera.

Dr Hubert Sieradzki, lekarz rodzinny

Rozsądna dawka czerwonego wina może nas uchronić przed wieloma chorobami. Przeciwdziała m.in. osteoporozie, zakrzepicy czy nowotworom okrężnicy, a także cukrzycy typu 2 i chorobie Parkinsona. Ważne jednak, by wino było dobrej jakości i by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji, która wynosi 125 ml, czyli jeden kieliszek.

PAMIĘTAJ! Nadmierne picie alkoholu szkodzi, dlatego nie przekraczaj dziennej dawki jednego kieliszka. Nadużywanie wina m.in. zagraża wątrobie i powoduje częste migreny.

Artykuł pochodzi z kategorii: Dieta

Na żywo

Zobacz również

  • Schudnąć po 50-tce? To nie takie trudne!

    Hormony wariują, zaś metabolizm wyraźnie zwalnia. To dlatego po przekroczeniu pięćdziesiątego roku życia tak trudno jest nam zachować linię. Są jednak na to mało znane, ale skuteczne sposoby! więcej