Jak zbierać i suszyć zioła?

Reklama

Majowe kwiaty warto pozbierać właśnie teraz, wiosną, gdy mają mnóstwo cennych składników. Gdy wybierasz się na spacer po okolicy, a dzień jest słoneczny, od kilku dni nie padał deszcz (kwiaty do suszenia nie powinny być wilgotne) – pozbieraj je koniecznie

Wybieraj te kwiaty, które nie wyglądają na chore (nie żółkną, brązowieją, nie mają uschniętych liści, płatków). Zbieraj kwiaty i zioła, które rosną na ekologicznie czystych terenach, a w sąsiedztwie nie ma fabryk ani samochodów emitujących spaliny.

Nie wolno zbierać tych, które rosną w pobliżu opryskiwanych pól lub narażone są na odchody zwierząt. Są takie kwiaty (np. chabry, stokrotki), które należy suszyć wyłącznie w ciemnym pomieszczeniu, ponieważ wraz z utratą intensywnej barwy tracą także swe lecznicze właściwości.

Akacja

Kwiaty akacji dobrze jest od razu oddzielić od szypułek i jak najszybciej wysusz w ciemnym pomieszczeniu.

Napar z kwiatów akacji wspiera pracę nerek, żołądka i wątroby. Dodany do kąpieli, złagodzi obrzęki, wygładzi naskórek.

Chaber

Zwany też bławatkiem, jest doskonały przy zapaleniu spojówek i brzegów powiek. Zbieraj chabrowe płatki, gdy kwiat jeszcze zupełnie nie rozkwitł. Wybieraj zwinięte płatki z koszyczków i susz je w ciemnym, suchym miejscu, by nie straciły koloru.

Ususzone przełóż do szczelnego pojemnika.

Czarny Bez

Kwiatowe koszyczki czarnego bzu nie powinny mieć wśród pojedynczych kwiatków, takich w kolorze brązowym. Susz je w 35°C lub w suchym pomieszczeniu, rozwieszone jak pranie. Bez ma działanie wykrztuśne i przeciwgorączkowe.

Stokrotka

Stokrotki zrywaj bez łodyżek, układaj je w koszyczku lub łubiance i tak przenoś do domu. Susz rozłożone na pergaminie w przewiewnym i ciemnym miejscu.

Odwar lub napar ze stokrotek doskonale działa na stany zapalne skóry. Stosuje się go też na owrzodzenie podudzi i wypryski.

Artykuł pochodzi z kategorii: Dieta

Świat & Ludzie

Zobacz również