Jak zbierać i suszyć zioła?

Reklama

Majowe kwiaty warto pozbierać właśnie teraz, wiosną, gdy mają mnóstwo cennych składników. Gdy wybierasz się na spacer po okolicy, a dzień jest słoneczny, od kilku dni nie padał deszcz (kwiaty do suszenia nie powinny być wilgotne) – pozbieraj je koniecznie

Wybieraj te kwiaty, które nie wyglądają na chore (nie żółkną, brązowieją, nie mają uschniętych liści, płatków). Zbieraj kwiaty i zioła, które rosną na ekologicznie czystych terenach, a w sąsiedztwie nie ma fabryk ani samochodów emitujących spaliny.

Nie wolno zbierać tych, które rosną w pobliżu opryskiwanych pól lub narażone są na odchody zwierząt. Są takie kwiaty (np. chabry, stokrotki), które należy suszyć wyłącznie w ciemnym pomieszczeniu, ponieważ wraz z utratą intensywnej barwy tracą także swe lecznicze właściwości.

Akacja

Kwiaty akacji dobrze jest od razu oddzielić od szypułek i jak najszybciej wysusz w ciemnym pomieszczeniu.

Napar z kwiatów akacji wspiera pracę nerek, żołądka i wątroby. Dodany do kąpieli, złagodzi obrzęki, wygładzi naskórek.

Chaber

Zwany też bławatkiem, jest doskonały przy zapaleniu spojówek i brzegów powiek. Zbieraj chabrowe płatki, gdy kwiat jeszcze zupełnie nie rozkwitł. Wybieraj zwinięte płatki z koszyczków i susz je w ciemnym, suchym miejscu, by nie straciły koloru.

Ususzone przełóż do szczelnego pojemnika.

Czarny Bez

Kwiatowe koszyczki czarnego bzu nie powinny mieć wśród pojedynczych kwiatków, takich w kolorze brązowym. Susz je w 35°C lub w suchym pomieszczeniu, rozwieszone jak pranie. Bez ma działanie wykrztuśne i przeciwgorączkowe.

Stokrotka

Stokrotki zrywaj bez łodyżek, układaj je w koszyczku lub łubiance i tak przenoś do domu. Susz rozłożone na pergaminie w przewiewnym i ciemnym miejscu.

Odwar lub napar ze stokrotek doskonale działa na stany zapalne skóry. Stosuje się go też na owrzodzenie podudzi i wypryski.

Artykuł pochodzi z kategorii: Dieta

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Schudnąć po 50-tce? To nie takie trudne!

    Hormony wariują, zaś metabolizm wyraźnie zwalnia. To dlatego po przekroczeniu pięćdziesiątego roku życia tak trudno jest nam zachować linię. Są jednak na to mało znane, ale skuteczne sposoby! więcej