Czy beta-blokery powodują tycie?

Od czasu gdy z powodu nadciśnienia zaczęłam brać lek z grupy beta-blokerów, utyłam aż cztery kilo. Czy dodatkowe kilogramy mogą mieć związek z lekiem? Czy grozi mi tycie w nieskończoność? Jadwiga z Malborka

Reklama

Przybieranie na wadze rzeczywiście może mieć związek z zażywanym lekiem. W wyniku działania beta-blokerów zmniejsza się bowiem dzienny wydatek energetyczny organizmu.

Oznacza to, że zużywasz od 5 do 10% mniej energii. To ok. 100-200 kcal niespalonych przez Twój organizm. W rezultacie wiele osób przybiera od 1 do 4 kg. Dzieje się tak tylko w ciągu pierwszych kilku miesięcy od rozpoczęcia leczenia (potem organizm reguluje metabolizm i waga nie przyrasta).

« W zależności od rodzaju beta-blokeru skoki wagi mogą się różnić. Z badań wynika, że metoprolol, propranolol i atenolol mogą wpływać na zwiększenie masy ciała, natomiast carvedilol nie wykazuje tego działania.

« Skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. Być może zechce on zmienić lek na inny.

Artykuł pochodzi z kategorii: Dieta

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Schudnąć po 50-tce? To nie takie trudne!

    Hormony wariują, zaś metabolizm wyraźnie zwalnia. To dlatego po przekroczeniu pięćdziesiątego roku życia tak trudno jest nam zachować linię. Są jednak na to mało znane, ale skuteczne sposoby! więcej