Zbyt duża główka u dziecka, karmienie po cesarce

Podczas ostatniego mojego badania USG (30. tydzień ciąży) okazało się, że wymiar głowy mojego dziecka jest o tydzień większy od wymierau jego brzuszka. Czy mam jakieś powody do niepokoju?

Raczej nie. W trakcie USG można ocenić m.in. wymiary poszczególnych części ciała dziecka. Najczęściej określa się wtedy HC – obwód główki, BPD – wymiar dwuciemieniowy, AC – obwód brzucha oraz FL – długość kości udowej. Na podstawie tych danych wylicza się odpowiadający im wiek ciążowy. Ale uwaga: poszczególne pomiary z reguły nie wskazują idealnie tego samego wieku ciążowego. Niewielkie rozbieżności (tak jak w pani przypadku tydzień) w pomiarach główki i brzuszka dziecka mogą być po prostu skutkiem różnic osobniczych: dzieci przecież mają różne kształty głowy. Proszę więc być dobrej myśli: nic nie wskazuje na to, by miała pani się czym martwić.

Karmienie piersią po cesarce

Wiem, że będę rodzić przez cesarskie cięcie. Słyszałam, że po tym zabiegu kobiety często miewają problemy z laktacją. Czy to prawda?

Reklama

Nie do końca. Obecnie przy cesarskim cięciu stosuje się środki znieczulające, które nie zaburzają produkcji pokarmu.

Trudności z karmieniem maluszka mogą mieć jednak te mamy, u których podczas cesarki zastosowano znieczulenie ogólne.

Trzeba po nim odczekać, aż organizm matki zmetabolizuje leki znieczulające, więc szybkie przystawienie dziecka do piersi nie jest możliwe. W takiej sytuacji pomoże doradca laktacyjny.

Zdjęcie

Dręczą cię wątpliwości, potrzebujesz rady? Pomocą służy dr Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog-położnik z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. /Arch. Bauer
Dręczą cię wątpliwości, potrzebujesz rady? Pomocą służy dr Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog-położnik z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
/Arch. Bauer

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Co jeść i jak jeść, aby urodzić zdrowe dziecko?

    To, co jesz w czasie ciąży ma ogromny wpływ na ciebie i twoje dziecko. Dieta przyszłej mamy, podobnie zresztą jak wszystkich kobiet, które po prostu dbają o zdrowie, powinna być zróżnicowana,... więcej