W jaki sposób dochodzi do ciąży pozamacicznej?

Jeśli zapłodnione jajo nie zagnieździ się w macicy, to zjawisko to nosi nazwę ciąży pozamacicznej, inaczej ektopowej. Około 1 na 50 ciąż jest pozamaciczna. Nie ma sposobu, aby przeszczepić taką ciążę do macicy, więc jej zakończenie jest jedynym rozwiązaniem.

Kto jest narażony na ciążę pozamaciczną?

Chociaż istnieją pewne czynniki ryzyka, ciąża pozamaciczna może się zdarzyć każdemu. A ponieważ jest to potencjalnie niebezpieczne dla Ciebie, ważne jest rozpoznanie wczesnych objawów i uzyskanie pomocy medycznej jak najszybciej.

Jak to się dzieje?

Po zapłodnieniu komórka jajowa przemieszcza się w dół jednym z jajowodów do macicy. Jeśli jajowód jest uszkodzony lub zablokowany i nie przesunie za pomocą charakterystycznych ruchów perystaltycznych jaja w kierunku macicy, może ono wszczepić się w ścianę jajowodu i nadal tam rozwijać. 

Reklama

Zdecydowana większość ciąż pozamacicznych występuje w jajowodzie. Znacznie rzadziej lokują się w jajniku,  bezpośrednio w jamie brzusznej lub w szyjce macicy. Bardzo często przyczyną jest wcześniej przebyte zapalenie przydatków, stąd też często powtarzana rada, by młode dziewczęta nie siadały na zimnym podłożu, bo nie będą mogły mieć dzieci. Jak widać, ma ona pewne uzasadnienie medyczne.

Jakie mogą być konsekwencje ciąży ektopowej?

Niektóre ciąże pozamaciczne samoczynnie obumierają i zostają wchłonięte przez tkanki, ale w większości przypadków taka ciąża skutkuje krwotokiem i zagraża życiu. Jeśli ciąża pozamaciczna nie jest na czas rozpoznana i leczona, zarodek może wzrastać aż do pęknięcia jajowodu, powodując silny ból brzucha i krwawienie. 

Może to spowodować trwałe uszkodzenie jajowodu, a jeśli wiąże się z bardzo obfitym krwotokiem wewnętrznym, może nawet doprowadzić do śmierci. Dlatego wczesna diagnostyka i leczenie są tak ważne.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Zobacz również

  • Ciąża po 40 to już nie tylko przywilej gwiazd - coraz więcej kobiet późno decyduje się na pierwsze lub kolejne dziecko. Ciąża po 40 niesie ze sobą nie tylko ryzyko - może być ogromnym szczęściem... więcej