To powinno cię zaniepokoić w czasie ciąży

Niektóre zmiany w wyglądzie lub dolegliwości np. skórne, mogą świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Koniecznie zgłoś się do swojego ginekologa, jeśli będziesz odczuwała lub zauważysz:

● Obrzęki – twarzy i rąk, zwłaszcza gdy towarzyszą im bóle głowy. Mogą one wskazywać na tzw. stan przed rzucawkowy związany z podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. Jest on groźny dla ciebie i maluszka.

● Silne swędzenie skóry – szczególnie dłoni i stóp (najczęściej jest odczuwane w III trymestrze). Takie objawy mogą wskazywać na tzw. cholestazę ciężarnych. To dolegliwość spowodowana nieprawidłową pracą wątroby oraz dróg żółciowych. Wymaga ona leczenia w szpitalu.

Reklama

● Guzek w piersi – nawet jeżeli jest niewielki. Nie martw się, może to być łagodna lub fizjologiczna zmiana. Każda jednak wymaga diagnozy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Ciąża po 30-tce. Dowiedz się, jakie badania wykonać

    Zdecydowałaś się na ciążę po 30-tce? Nie ty jedna! Potrzeba samorealizacji, stabilizacji życiowej i materialnej sprawia, że w obecnych czasach coraz więcej kobiet decyduje się na pierwszą ciążę... więcej