​Testy NIFTY i Harmony - które badanie prenatalne wybrać?

Testy NIFTY i Harmony to dwa niemal identyczne przesiewowe testy prenatalne. Oba potrafią dużo dokładniej niż używane do tej pory metody ocenić ryzyko powstania wady chromosomowej u płodu. Pozwalają też na określenie jego płci. Są to badania wyjątkowo precyzyjne i całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Ciężarna może je spokojnie wykonać już od 12 tygodnia ciąży. Czym zatem różni się test NIFTY od testu Harmony? Postarajmy się porównać ze sobą te dwa innowacyjne badania prenatalne.

Zdjęcie

Testy NIFTY i Harmony to bardzo precyzyjne badania prenatalne /123/RF PICSEL
Testy NIFTY i Harmony to bardzo precyzyjne badania prenatalne
/123/RF PICSEL

NIFTY a Harmony - metoda analizy DNA

Tym co różni test NIFTY od testu Harmony jest przede wszystkim metoda badania. Choć oba testy polegają na analizie wykrytego we krwi matki DNA płodu, to już sam sposób tej analizy wygląda nieco inaczej. 

W pierwszym przypadku badaniu poddawane jest całe płodowe DNA. W genetyce nazywa się to masywnym równoległym sekwencjonowaniem (MPS). W przypadku testu Harmony w analizie bierze się pod uwagę tylko wybrane chromosomy płodu. Tę technikę badania genetycy nazywają z kolei analizą celowaną.

Reklama

Inny jest też czas oczekiwania na wynik. W przypadku testu NIFTY będzie on przeważnie nieco krótszy. Warto też wspomnieć, że oba badania wykonywane zupełnie gdzie indziej (chociaż oba są dostępne dla pacjentek w Polsce). Od niedawna test NIFTY realizowany jest w Polsce, HARMONY natomiast w Stanach Zjednoczonych.

NIFTY a Harmony - zakres badanych zaburzeń

Pewne różnice widać również w zakresie badanych  nieprawidłowości. Oba służą do oceny ryzyka powstania najpopularniejszych wad rozwojowych u dzieci, w tym zespołu Downa, Edwardsa i Patau, jak również zaburzeń w chromosomach płciowych X i Y. Poza tym test NIFTY potrafi jeszcze określić prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych zespołów mikrodelecyjnych, np. zespołu kociego krzyku, 1p36, czy 2q33.1. Test Harmony nie da już niestety takiej możliwości.

NIFTY i Harmony - identyczna skuteczność, takie samo bezpieczeństwo

Obie metody badania, mimo że tak odmienne, nie różnią się od siebie pod względem swojej skuteczności. Dokładność wyniku zarówno w jednym, jak i drugim teście sięga ponad 99%, jest więc wyższa w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku przesiewowymi badaniami prenatalnymi.

NIFTY a Harmony - wskazania i przeciwskazania

Wskazania i przeciwskazania do obu  testów będą zasadniczo takie same.  Innowacyjne testy prenatalne zaleca się przede wszystkim ciężarnym, które ukończyły 35. rok życia, jak również tym, u których wyniki badań prenatalnych pierwszego i drugiego trymestru, takich jak USG genetyczne lub test PAPP-A, wskazały na podwyższone ryzyko wady wrodzonej u dziecka. 

W grupie kobiet ze wskazaniem do testu NIFTY lub HARMONY znajdą się również pacjentki po zabiegu zapłodnienia in vitro oraz zakażone wirusami zapalenia wątroby typu B i HIV. Nieinwazyjne testy prenatalne będą też dobrym rozwiązaniem dla pacjentek, które chciałyby mieć pewność, że rozwój ich dzieci przebiega prawidłowo, ale boją się ryzyka powikłań, jakie niesie ze sobą amniopunkcja czy biopsja kosmówki. 

Oba testy mogą wykonać ponadto mamy spodziewające się bliźniąt (ciąża bliźniacza nie jest przeciwwskazaniem do badań).

Test NIFTY i test Harmony nie jest z kolei przeznaczony dla kobiet, które są po transplantacji narządów i szpiku kostnego lub które na pół roku przed zajściem w ciążę miały przetaczaną krew. Z obu badań powinny również zrezygnować pacjentki ze stwierdzoną mutacją chromosomową, bądź, które poddały się terapii komórkami macierzystymi - w ich przypadku rezultat badania może być źródłem fałszywych informacji. 

Jak już zostało wspomniane testy NIFTY i Harmony są przesiewowymi testami prenatalnymi. Za ich pomocą można dowiedzieć się czy dziecko jest zagrożone chorobą, czy tez takie ryzyko nie istnieje. Niemniej jednak, nieprawidłowy wynik któregokolwiek z tych badań zawsze należy potwierdzić w badaniach diagnostycznych, czy to amniopunkcji,  czy biopsji kosmówki. 

Przedtem warto jednak udać się po poradę go genetyka, który jako specjalista określi faktyczne ryzyko wady wrodzonej u dziecka  oraz stwierdzi czy dalsza diagnostyka będzie konieczna, a jeśli tak, jakie badania pacjentka będzie musiała wykonać.

Autor: Natalia Jeziorska, testDNA

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Zobacz również

  • Cholestaza ciążowa (wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych) jest dość rzadkim schorzeniem, zwykle ma łagodny przebieg. Nie należy jednak bagatelizować jej objawów, gdyż może stanowić zagrożenie... więcej