​Test na ojcostwo tylko przez sąd? Nie zawsze!

Jesteś przed sprawą rozwodową lub starasz się o przyznanie alimentów na dziecko? Chcesz zrobić test na ojcostwo, ale wydaje Ci się, że bez pośrednictwa sądu to się nie uda? Sądowy test na ojcostwo możesz zlecić na własną rękę, a potem jego wynik przedstawić na rozprawie.

Zdjęcie

Nie musisz czekać na sąd. Możesz sama zlecić test na ojcostwo /123/RF PICSEL
Nie musisz czekać na sąd. Możesz sama zlecić test na ojcostwo
/123/RF PICSEL

Warto też wiedzieć, że wynik prywatnego testu na ojcostwo jest tak samo pewny jak testu sądowego. Dlatego też w niektórych sytuacjach sąd może wydać wyrok w sprawie w oparciu o rezultat otrzymany w badaniu prywatnym, bez konieczności przeprowadzania testu z formalną procedurą. Wszystko zależy od tego, czy obie strony zgadzają się z wynikiem badania prywatnego, czy też nie.

Sądowe testy na ojcostwo - warunki, które muszą zostać spełnione

Sądowe testy na ojcostwo wymagają pobrania próbek DNA (wymazów z wewnętrznej strony policzka) od trójki uczestników - potencjalnego ojca, dziecka oraz matki dziecka. W uzasadnionych przypadkach badanie może odbyć się bez udziału matki. Ma to miejsce najczęściej wtedy, gdy kobieta już nie żyje lub nie udało się ustalić gdzie przebywa.

Reklama

Próbki materiału biologicznego pobierane są bezpośrednio w laboratorium, ewentualnie w podlegającym mu punkcie pobrań. Osoby, które zamierzają poddać się badaniu muszą zabrać ze sobą na pobranie aktualne dokumenty tożsamości. W przypadku dorosłego uczestnika testu takim dokumentem może być dowód osobisty lub paszport. 

Dane personalne dziecka, które nie ukończyło jeszcze 18. roku życia spisuje się z aktu urodzenia. Wymazy z policzka pobiera lekarz lub diagnosta laboratoryjny - wybrany wcześniej przez eksperta ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa, pełniącego funkcję biegłego sądowego. Z pobrania spisywany jest specjalny raport (protokół). Zawiera on dane osobowe wszystkich uczestników badania oraz podpisy świadków. Do wyniku dołączona zostaje również opinia wspomnianego eksperta.

Prywatny test na ojcostwo - z nim też możesz dochodzić swoich praw

Z uwagi na fakt, że prywatny jest on tak samo pewny, sąd może uznać  jego wynik jako główny dowód w toczącym się procesie, jeśli żadna ze stron (ani pozywająca, ani pozwana) nie protestuje.

Prywatny test na ojcostwo - pobranie próbek jest tak proste, że możesz to zrobić samodzielnie

Próbki materiału biologicznego do prywatnego testu na ojcostwo można pobrać samodzielnie w domu lub przyjść na pobranie do placówki. W placówce można również pozostawić wszystkie materiały pobrane wcześniej w domu.

Prywatny test na ojcostwo da się zrealizować na podstawie wielu różnych próbek - wymazów z policzka, włosów wyrwanych wraz z cebulkami, fragmentów naskórka, woskowiny usznej zachowanej na patyczku kosmetycznym, szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, szklanki, a nawet nadmuchanego balonika. Prywatny test na ojcostwo różni się od testu sądowego również liczbą wymaganych uczestników. 

Do otrzymania jednoznacznego wyniku testu wystarczy analiza DNA dwóch osób - ojca i dziecka. Mało tego, genetyka i biotechnologia osiągnęła już taki poziom rozwoju, że można dziś ustalić ojcostwo nawet bez obecności ojca, np. po jego śmierci. Bada się wtedy jego krewnych lub rzeczy osobiste.

Prywatny test na ojcostwo - jego wynik może Ci się przydać w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa

Wynik prywatnego testu na ojcostwo może zostać również wykorzystany w sytuacji, kiedy mężczyzna nie zdążył wnieść sprawy o ustalenie ojcostwa, a dokładnie o jego zaprzeczenie. Ma na to 6 miesięcy, licząc od momentu, w którym dowiedział się o narodzinach dziecka. 

Jeśli nie dotrzyma terminu, to zgodnie z zasadą o domniemaniu ojcostwa zostanie uznany za biologicznego ojca i prawnego opiekuna dziecka, nawet jeśli wie, że jest nim zupełnie inny mężczyzna. Aby taki "spóźniony" ojciec mógł podjąć jakiekolwiek kroki prawne, potrzebuje dowodu. Może nim być właśnie wynik prywatnego testu na ojcostwo.

Natalia Jeziorska, testDNA

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Zobacz również

  • Ciąża biochemiczna nie zawsze jest wykrywana - często bierze się ją za spóźnioną miesiączkę. Ciąża taka nie przekreśla szans na macierzyństwo - według niektórych badań nawet ponad połowa wszystkich... więcej