Sprawdź swoje szanse na dziecko

15 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rodziny. Jego obchody mają na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy rodzin a także na konieczność ich diagnozowania i rozwiązywania.

Zdjęcie

Problemy z poczęciem dziecka są coraz powszechniejsze /123/RF PICSEL
Problemy z poczęciem dziecka są coraz powszechniejsze
/123/RF PICSEL

Dzisiejsza rodzina

W obecnych czasach coraz częściej spotykamy rodziny niepełne, jest też mniej rodzin wielodzietnych. Pary decydują się na potomstwo coraz później, a według statystyk, w Polsce więc ludzi umiera niż się rodzi. Jednocześnie jest wiele par, które chcą mieć dziecko, ale mają problem z jego poczęciem.

Problem obniżonej płodności spotyka coraz więcej par

Prawie 2,5 milionów Polaków bezskutecznie stara się o dziecko. Przy zaburzeniach płodności można mówić o bezpłodności i niepłodności. Bezpłodność to trwała niemożność poczęcia, której nie można wyleczyć (np. gdy kobieta nie ma macicy). W tej sytuacji para może stworzyć rodzinę adoptując dziecko. Z kolei pary z problemem niepłodności mają szansę na poczęcie dziecka.

Reklama

Jakie są Twoje szanse na dziecko?

W naszym społeczeństwie uważa się, że winna jest częściej kobieta.  Wiek ma co prawda większy wpływ na jakość komórek jajowych (a także ilość) niż plemników, jednak okazuje się, że niepłodność jest spowodowana problemami ze zdrowiem mężczyzn w około 40% przypadków. Dokładnie w takim samym procencie przyczyną niepłodności  są problemy zdrowotne  kobiet.

W pozostałych 20%, przyczyny pozostają nieznane. Może to zależeć od rodzaju wykonanych badań i od interpretacji ich wyników. Bardzo ważna jest więc właściwa diagnostyka. Współczesna medycyna sprawia, że rodzicami zostanie 80% par z problemami z zajściem w ciążę.

Pomoc genetyka dla par starających się o dziecko

Wiele osób, które nie miały nigdy problemów ze zdrowiem i wcześniejszymi ciążami uważa, że problem z obecną nie może być spowodowany nieprawidłowościami genetycznymi. Okazuje się jednak, że nie można tego wykluczyć. Parom starających się o dziecko pomóc może porada genetyczna. 

Opiera się ona zarówno ja dokładnym wywiadzie rodzinnym jak i dobranych przez specjalistę badaniach. Dzięki niej para dowie się, czy problem z zajściem w ciążę ma podłoże genetyczne i jakie jest ryzyko, że będzie się powtarzał. Lekarz specjalista z genetyki klinicznej pomoże też w lepszym dobraniu techniki wspomaganego rozrodu, a konsultacja z nim często pozwoli zaoszczędzić czas i koszty związane z niepotrzebnymi badaniami.

Tina Pysiewicz, testDNA, www.testdna.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Zobacz również

  • Jestem bardzo zmartwiona, bo marzyłam o wnuku, a nie wiadomo, czy będę mogła zostać babcią. Moja 28-letnia córka pół roku temu zachorowała na hashimoto i musi brać leki. Jakie ma szanse na zajście... więcej