Problemy w ciąży - porady lekarza

Dręczą cię wątpliwości, potrzebujesz rady? Pomocą służy dr Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog-położnik z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Zdjęcie

/mat. archiwalny
/mat. archiwalny

Przed zajściem w ciążę miałam problemy z pęcherzykiem żółciowym. Niedawno dowiedziałam się, że będę mamą. Lekarz ostrzega mnie, że w odmiennym stanie moje dolegliwości mogą się nasilić. Czy to prawda? Co robić?

Rzeczywiście, ciąża zwiększa ryzyko pojawienia się kamicy żółciowej. U przyszłej mamy gęstnieje bowiem żółć, która zaczyna zalegać w pęcherzyku żółciowym. Wówczas w nim lub w drogach żółciowych tworzą się złogi – mówi się wtedy, że ktoś ma „kamienie w woreczku”.

Reklama

Zaburzenia składu żółci wywołuje wzrost poziomu progesteronu – hormonu, który odpowiada za podtrzymanie ciąży. Jeśli złogi zatkają przewody żółciowe, może dość do stanu zapalnego i pojawienia się silnego bólu. Wtedy konieczne jest leczenie operacyjne.

Ewentualny zabieg najbezpieczniej jest przeprowadzić w drugim trymestrze ciąży. Aby uniknąć tego typu powikłań, radzę zmienić dietę na niskocholesterolową. Oznacza to, że trzeba unikać tłustych i ciężkostrawnych potraw, za to postawić na chude mięso i warzywa, duszone lub gotowane np. na parze.

Jeśli zajdzie taka konieczność, lekarz może zdecydować, że będzie pani przyjmować odpowiednie leki, łagodzące dolegliwości ze strony pęcherzyka żółciowego, a jednocześnie bezpieczne dla maluszka.

Dlaczego brzuch nagle się napina?

Jestem w 23. tygodniu ciąży. Od kilku dni odczuwam skurcze i napięcie burza, a przecież do porodu jeszcze daleko. Czy mam powody do niepokoju?

Napinanie się brzucha to zwykle niegroźne skurcze macicy, często występujące w tym okresie ciąży. Od 20. tygodnia mogą pojawiać się tzw. skurcze Alvareza, nieregularne i mało bolesne oraz nieco silniejsze, objawiające się 1-2 razy na dobę tzw. skurcze Brax- tona-Hicksa. Jeżeli napinanie się brzucha, które pani odczuwa, nie jest szczególnie bolesne, nie ma się czym martwić. Gdyby natomiast skurcze stały się częstsze (np. pojawiało się kilka w ciągu godziny), długotrwałe i bardzo bolesne, proszę niezwłocznie iść do ginekologa.

Antykoncepcja dla karmiącej

Chociaż karmię mojego trzymiesięcznego synka piersią, powrócił mi okres. Jaka metoda antykoncepcji będzie najlepsza, jeśli chcę karmić dalej malca?

W takiej sytuacji odpowiednie będą metody mechaniczne (np. prezerwatywa) i hormonalne (np. minitabletka gestagenna). Ginekolog może też doradzić założenie wkładki wewnątrzmacicznej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Ciąża po 40 to już nie tylko przywilej gwiazd - coraz więcej kobiet późno decyduje się na pierwsze lub kolejne dziecko. Ciąża po 40 niesie ze sobą nie tylko ryzyko - może być ogromnym szczęściem... więcej