​Poroniłaś? Poznaj swoje nowe prawa!

W czerwcu 2016 wprowadzono nowe zasady opieki okołoporodowej dla kobiet po poronieniu, które poprawiają komfort przebywania w szpitalu. Dzięki nim kobieta nie będzie miała kontaktu z matkami, które urodziły zdrowe dzieci, zapozna się z informacjami np. o badaniach po poronieniu czy będzie mogła skorzystać z pomocy psychologicznej.

Ograniczony kontakt z kobietami w ciąży i po urodzeniu zdrowego dziecka

Obecnie szpital ma obowiązek zminimalizować kontakt pacjentki po poronieniu z kobietami w ciąży oraz tymi, które urodziły zdrowe dzieci. Personel powinien przygotować dla niej inną salę, w której będzie czuła się komfortowo. Do tej pory kobiety po poronieniu często znajdowały się w salach ze szczęśliwymi mamami, co w bardzo negatywny sposób odbijało się na ich samopoczuciu i zdrowiu psychicznym.

Przeszkolony personel wie, jak traktować kobiety po poronieniu

Personel szpitala musi traktować kobietę z szacunkiem i zrozumieniem, wspierając ją - zarówno w momencie przekazywania informacji, jak i w czasie jej pobytu w placówce. Rozporządzenie Ministra Zdrowia kładzie nacisk na kwalifikacje personelu i przeprowadzenie odpowiednich szkoleń, które ułatwiają odpowiedni kontakt z pacjentką po poronieniu. Akt normuje także sposób, w jaki personel powinien się zachowywać, by zapewnić kobiecie poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Reklama

Informacja o niepowodzeniu ciąży musi być przekazana w sposób delikatny, a kobieta powinna mieć czas, by się z nią oswoić. Dopiero po wyrażeniu chęci dalszej rozmowy, lekarz szczegółowo wyjaśnia przyczyny poronienia i pozwala kobiecie podjąć decyzje co do dalszych działań, które każdorazowo muszą być z nią konsultowane.

Co więcej, wszystkie zabiegi i badania wykonuje się w intymnej atmosferze. Rozporządzenie opisuje także sposób rozmowy z pacjentką, ponieważ ton głosu i rodzaj dobieranych słów ma szczególne znaczenie i wpływ na samopoczucie kobiety.

Pomoc psychologiczna - niezbędna w tym okresie

Kobiecie, która doświadczyła poronienia, musi być zapewniona pomoc psychologiczna od samego początku - zaraz po przekazaniu informacji przez lekarza. Rozmowa z psychologiem jest niezbędnym elementem szybkiej pomocy, ponieważ ułatwia uporanie się z sytuacją. Pacjentka nie może być oczywiście do rozmowy zmuszana, jednak musi mieć możliwość zadecydowania, czy i kiedy chce z niej skorzystać.

Nie można również ograniczać jej kontaktu z osobami bliskimi. Wsparcie, zarówno psychologa, jak i rodziny, to nieoceniona pomoc w tym szczególnie trudnym okresie. Szpital powinien nie tylko zapewnić spotkania z psychologiem w szpitalu, ale również przekazać informacje co do dalszej pomocy terapeutycznej. W każdym mieście znajdują się bowiem różnego typu grupy wsparcia i stowarzyszenia, które zrzeszają kobiety po niepowodzeniu ciąży.

Prawa i badania po poronieniu - te informacje przekazuje personel

Kobieta po poronieniu powinna poznać prawa, jakie przysługują jej w tym momencie życia. Personel szpitala przekazuje więc wskazówki dotyczące rejestracji dziecka w USC, pogrzebu, pobrania zasiłku pogrzebowego, prawa pracy i urlopu macierzyńskiego, a także ubezpieczenia. Dzięki temu kobieta może znaleźć wszystkie informacje w jednym miejscu, bez konieczności szukania.

Co więcej, udzielane są informacje na temat badań po poronieniu, które pomogą wskazać jego przyczynę. Kobieta dowiaduje się więc o możliwości wykonania m.in. testów genetycznych, do których szpital ma obowiązek wypożyczyć próbki dziecka. Badanie przyczyn poronienia to możliwość poznania nie tylko czynników wpływających na utratę dziecka, ale także ocena szansy na posiadanie zdrowego potomstwa w przyszłości.

Warto wiedzieć, że losowe wady w kodzie genetycznym dziecka są odpowiedzialne za 60% poronień, dlatego diagnostykę dobrze jest rozpocząć od testów genetycznych. Badanie wad genetycznych po poronieniu ułatwia odzyskanie spokoju i pogodzenie się ze stratą, ponieważ takie wady najczęściej nie mają związku ze zdrowiem rodziców i mogą przytrafić się każdemu.

Agnieszka Łapajska, testDNA

 

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Zobacz również

  • ​Co jeść i jak jeść, aby urodzić zdrowe dziecko?

    To, co jesz w czasie ciąży ma ogromny wpływ na ciebie i twoje dziecko. Dieta przyszłej mamy, podobnie zresztą jak wszystkich kobiet, które po prostu dbają o zdrowie, powinna być zróżnicowana,... więcej