Plamienie w ciąży. O czym może świadczyć?

Gdy jesteś w ciąży widok nawet małej plamki krwi na bieliźnie sprawia, że wpadasz w panikę. Ale krwawienie nie zawsze oznacza, że dzieje się coś złego. Warto znać przyczyny jego pojawiania się na różnych etapach ciąży. Oto one.

Zdjęcie

Jeśli niepokoi cię plamienie, skontaktuj się z lekarzem /123/RF PICSEL
Jeśli niepokoi cię plamienie, skontaktuj się z lekarzem
/123/RF PICSEL

Co oznacza krwawienie w ciąży?

Każda przyszła mama, która nagle zacznie krwawić, boi się, że cią ża może być zagrożona. To naturalny, chociaż częstokroć przesadzony lęk. – Niewielkie plamienia nie zawsze są sygnałem jakichś problemów, choć trzeba zdawać sobie sprawę, że mogą być sygnałem rozpoczynającego się poronienia.

Czasami jednak wynikają po prostu z kobiecej fizjologii albo z tego, że ciężarna zbytnio się forsuje – wyjaśnia dr Leszek Lewandowski, ginekolog-położnik z Instytutu Matki i Dziecka. Każde plamienie wymaga konsultacji ginekologa (patrz: ramka) To on musi ocenić sytuację, zlecić dalsze badania oraz powiedzieć, co kobieta powinna dalej robić i na co musi uważać.

Reklama

Rokowania co do dalszych losów ciąży zależą od okresu, w jakim krwawienie się pojawiło, i od tego, jakie były jego przyczyny. Na każdym etapie ciąży mogą one być inne.

Krwawienie w pierwszym trymestrze ciąży

Tuż na początku ciąży plamienie może występować dość często. Szacuje się, że w tym okresie może dotyczyć nawet 30 procent kobiet. Najczęściej pojawia się mniej więcej w tydzień po zapłodnieniu. Jest ono spowodowane zagnieżdżaniem się (implantacją) zarodka w macicy. Ale są również inne powody wystąpienia krwawienia.

Pseudomiesiączka

Plamienie może pojawić się w tym dniu, w którym normalnie miałabyś okres. Dlaczego tak się dzieje? – Po zapłodnieniu jajeczko zagnieżdża się w błonie śluzowej, która wyścieła macicę. Rozwijający się zarodek zagłębia się w tej błonie i zajmuje coraz większą przestrzeń.

Jednak część śluzówki, która nie jest zaangażowana w rozwój ciąży, może spełniać swoje dotychczasowe funkcje, czego efektem jest krwawienie. Zjawisko to nazywa się pseudomiesiączką – wyjaśnia dr Lewandowski. Taka sytuacja może powtarzać się jeszcze przez 2-3 miesiące od zapłodnienia. Pseudomiesiączka nie stanowi zagrożenia ani dla dziecka, ani dla mamy.

Aby jednak sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo, wykonuje się badanie USG. Gdy w kolejnym miesiącu po USG znów pojawi się plamienie, trzeba zachować spokój. – W takich przypadkach wszystko kończy się dobrze – uspokaja ginekolog.

Niedobór hormonów przyczyną krwawienia w ciąży

Kolejną częstą przyczyną krwawień w pierwszym trymestrze ciąży mogą być pewne niedobory hormonalne. – Zazwyczaj chodzi o progesteron – hormon, który jest potrzebny do utrzymania ciąży – wyjaśnia dr Lewandowski.

Jeśli lekarz stwierdzi, że jest taka konieczność, przyszła mama będzie przyjmować preparaty zawierające pochodne progesteronu, np. Luteinę, Duphaston. Leki te stosuje się regularnie zazwyczaj do 16.-20. tygodnia ciąży.

Krwawienie w drugim trymetrze ciąży

W tym okresie krwawienia zdarzają się rzadziej. Co zazwyczaj może być ich przyczyną?

Przedwczesne skurcze przyczyną krwawienia w ciąży

Niezbyt silne krwawienia, którym towarzyszy ból brzucha lub w dole pleców, mogą też świadczyć o przedwczesnej czynności skurczowej macicy.

– W takim wypadku zwykle podaje się leki hamujące skurcze. Ginekolog musi też sprawdzić, czy szyjka przypadkiem nie zaczęła się skracać, bo to może grozić przedwczesnym porodem – wyjaśnia dr Lewandowski.

W takiej sytuacji zaleca się też oszczędny tryb życia: dużo odpoczynku, unikanie większego wysiłku, itp.

Nadmierny wysiłek przyczyną krwawienia w ciąży

W drugim trymestrze ciąży przyszła mama zwykle lepiej się czuje – minęły mdłości, brzuszek nie jest jeszcze taki duży, więc kręgosłup i nogi jej nie bolą, zaczyna mieć więcej energii.

– To czas, kiedy kobiety chcą pozałatwiać jak najwięcej spraw, aby zdążyć ze wszystkim przed porodem. Pojawienie się plamienia to sygnał organizmu mówiący o tym, że trzeba zwolnić tempo – mówi ginekolog. Dlatego pamiętaj, by zbytnio się nie forsować, dać sobie i dziecku czas na odpoczynek.

Krwawienie w trzecim trymestrze ciąży

W tym okresie dziecko jest na tyle duże, że ryzyko wystąpienia poważniejszych zagrożeń już minęło.

Pojawienie się krwawienia może jednak oznaczać przedwczesny poród. Powodem takiej sytuacji mogą być m.in. problemy z łożyskiem.

Przodujące łożysko przyczyną krwawienia w ciąży

To sytuacja, kiedy znajduje się ono niżej niż płód. Często zasłania wtedy kanał szyjki macicy (tzw. łożysko centralnie przodujące). – Łożysko centralnie przodujące już na skutek niewielkich skurczy macicy może zacząć się oddzielać.

Może wtedy dojść do krwawienia, które stanowi zagrożenie dla mamy i dziecka – mówi ginekolog. W przypadku problemów z łożyskiem trzeba wykonać USG. – Dalsze postępowanie zależy od wyniku tego badania. Jeśli istnieje ryzyko wystąpienia komplikacji, kobieta musi pozostać w szpitalu. Poród w takim wypadku zawsze kończy się cesarskim cięciem – wyjaśnia dr Leszek Lewandowski.

Czop śluzowy przyczyną krwawienia w ciąży

Na kilka dni przed porodem pojawia się krwawienie, które świadczy o odejściu czopa śluzowego zamykającego szyjkę macicy. To normalny objaw, który oznacza, że rozwiązanie nastąpi wkrótce!

Zdaniem specjalisty zawsze warto iść do lekarza

Chociaż krwawienie nie w każdym przypadku jest groźne, lepiej zgłosić się do ginekologa. Pamiętajmy, że plamienie przypominające obfitą miesiączkę może być sygnałem rozpoczynającego się poronienia.

Wizyta u specjalisty zapobiegnie utracie dziecka. Krwawienie między 4. a 8. tygodniem ciąży może też świadczyć o ciąży pozamacicznej, która wymaga interwencji chirurgicznej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Zobacz również

  • Jestem bardzo zmartwiona, bo marzyłam o wnuku, a nie wiadomo, czy będę mogła zostać babcią. Moja 28-letnia córka pół roku temu zachorowała na hashimoto i musi brać leki. Jakie ma szanse na zajście... więcej