Opryszczka intymna w ciąży. Jak leczyć?

Co to jest?

Za infekcję odpowiada wirus opryszczki Herpes simplex. Opryszczkę wargową wywołuje typ HSV 1, narządy płciowe atakuje HSV 2. Rozległa infekcja u kobiet w ciąży jest wskazaniem do cesarki. Dzięki temu można uniknąć zakażenia dziecka w czasie porodu naturalnego.

Jak się objawia

Na błonie śluzowej warg sromowych pojawiają się pęcherzyki z surowicą, które zmieniają się w bolesne ranki, a potem strupki. Zmianom towarzyszy swędzenie, bolesność i zaczerwienienie, czasem upławy.

Reklama

Jak leczyć?

Przyszła mama, która zaraziła się opryszczką albo w ciąży ma jej nawrót, powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Dla dobra dziecka leczenie zakażenia trzeba zacząć jak najszybciej. Najczęściej stosowane są preparaty zawierające acyklowir (np. Heviran).

Chociaż nie leczą one samego zakażenia, skracają czas występowania objawów skórnych i łagodzą ich nasilenie. Aby zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości, można też stosować specjalne kremy, np. Vratizolin.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Zobacz również

  • Ciąża po 40 to już nie tylko przywilej gwiazd - coraz więcej kobiet późno decyduje się na pierwsze lub kolejne dziecko. Ciąża po 40 niesie ze sobą nie tylko ryzyko - może być ogromnym szczęściem... więcej