Odwarstwienie kosmówki, kwas foliowy i upławy

Dręczą cię wątpliwości, potrzebujesz rady? Pomocą służy dr Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog-położnik z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Zdjęcie

/Mat. Redakcyjne
/Mat. Redakcyjne

Zaczynam 3. miesiąc ciąży. Podczas badania usg lekarz stwierdził u mnie odwarstwienie kosmówki. Czy to oznacza jakieś komplikacje dla mnie i dziecka?

Kosmówka jest to element jaja płodowego, z którego w przyszłości powstaje łożysko. Stwierdzone u pani rozwarstwienie najczęściej polega na częściowym rozdzieleniu się błon płodowych i powstaniu krwiaka podkosmówkowego.

Reklama

Taka sytuacja może powodować zaburzenia w zaopatrzeniu zarodka w tlen oraz substancje odżywcze. Odwarstwienie kosmówki to dość często spotykany problem u przyszłych mam, zwłaszcza na początku ciąży.

Taka diagnoza powinna skłonić kobietę do większej ostrożności. Proszę prowadzić oszczędzający tryb życia (częsty odpoczynek, duża ilość snu, unikanie nadmiernego wysiłku, a także współżycia seksualnego).

Jeśli pojawiłoby się plamienie z dróg rodnych, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W takiej sytuacji konieczne może być przyjmowanie odpowiednich leków, które zapobiegną ewentualnemu poronieniu.

Proszę jednak nie martwić się na zapas: wielu kobietom, które miały podobny do pani problem, udaje się szczęśliwie donosić ciążę i urodzić zdrowego malucha.

Upławy nie zawsze są oznaką infekcji

Jestem w 5. miesiącu ciąży. Od pewnego czasu mam bardzo intensywne upławy, ale poza tym nie odczuwam żadnych innych nieprzyjemnych dolegliwości. Czy same upławy mogą być oznaką intymnej infekcji?

Niekoniecznie, chociaż na wszelki wypadek radzę wybrać się na kontrolę do ginekologa. Przyczyną upławów są często zmiany hormonalne związane z ciążą, i jest to stan naturalny, nie wymagający leczenia.

Jeśli natomiast upławy są wywołane infekcją, zwykle towarzyszą im inne objawy, takie jak świąd oraz pieczenie okolic intymnych. Dzieje się tak np. przy grzybicy. Ale już np. w przypadku zakażeń rzęsistkiem pochwowym takie objawy mogą się w ogóle nie pojawić.

Dlatego dla specjalisty istotny jest również kolor wydzieliny oraz jej zapach – może on wskazywać na rodzaj zakażenia. Gdyby okazało się, że przyczyną upławów u pani jest jednak infekcja, specjalista zaleci odpowiednie leczenie.

Jak długo brać kwas foliowy?

Od 7. tygodni jestem "w odmiennym stanie" i regularnie przyjmuję kwas foliowy. Czy powinnam go brać do końca ciąży?

Nie. Zgodnie z zaleceniami kwas foliowy (w dawce nie mniejszej niż 0,4 mg dziennie) należy przyjmować do 12. tygodnia ciąży.

Robi się to po to, by zapobiec wrodzonym wadom cewy nerwowej u dziecka. Przez całą ciążę należy też jadać duże ilości folianów, które znajdują się głównie w zielonych warzywach.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Zobacz również

  • Cholestaza ciążowa (wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych) jest dość rzadkim schorzeniem, zwykle ma łagodny przebieg. Nie należy jednak bagatelizować jej objawów, gdyż może stanowić zagrożenie... więcej