O czym może świadczyć ból nóg w ciąży?

Kobiety w ciąży bardzo często odczuwają ból nóg, który przez wiele z nich jest niesłusznie lekceważony. Ból ten może bowiem świadczyć o zakrzepicy, na którą narażone są wszystkie przyszłe mamy, a szczególnie te ze skłonnością genetyczną - trombofilią wrodzoną. Warto wiedzieć, że u kobiet ciężarnych ryzyko zakrzepicy wzrasta 5-6 razy w porównaniu z kobietami nieciężarnymi.

Zdjęcie

Nie wolno lekceważyć bólu nóg w ciąży /123/RF PICSEL
Nie wolno lekceważyć bólu nóg w ciąży
/123/RF PICSEL

Ból nóg od kolan w dół - to może być zakrzepica

Ból nóg jest najbardziej charakterystycznym objawem zakrzepicy. Pojawia się on głównie podczas ruchu, jednak może występować również w czasie spoczynku (najczęściej jest wtedy lżejszy). Inne symptomy to: obrzęk kończyn dolnych, szczególnie kostek, stwardnienie żył, ciepło nóg oraz zmiana koloru skóry, która staje się zaczerwieniona lub sina. Podczas zakrzepicy mogą pojawić się również gorączka, duszności w klatce piersiowej czy przyspieszone tętno.

Z badań wynika, że ponad 90% zakrzepów znajduje się właśnie w żyłach nóg. Jeśli więc ból nóg od kolan w dół pojawi się w czasie ciąży, najbezpieczniej jest wybrać się do lekarza. Wcześniej warto odciążyć nogę - zmieniać jej pozycję, by pobudzać krążenie, unikać długiego siedzenia czy stania, a także korzystać z chłodnych kompresów.

Reklama

Zakrzepica - na czym polega?

Zakrzepica jest schorzeniem, które polega na tworzeniu się zakrzepów w żyłach głębokich. Jeśli oderwą się one od ścian żylnych, tworzą zatory, mogące hamować drogę krwi, uniemożliwiając poprawne działanie organizmu. To z kolei prowadzi do niewydolności tętnic, a nawet zatorowości płucnej. 

Nieleczona zakrzepica może mieć więc bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, których nie warto lekceważyć. Choroba ta jest bowiem trzecim co do częstości występowania schorzeniem układu sercowo-naczyniowego i dotyczy ok. 2 osób na 1000.

Zakrzepica w ciąży może prowadzić do poronienia

Nieleczona zakrzepica u kobiety w ciąży może prowadzić nie tylko do zatorowości płucnej, zawału czy w konsekwencji nawet śmierci, ale także do problemów z donoszeniem ciąży. Jest więc niebezpieczna również dla rozwijającego w łonie matki dziecka. 

Warto zdawać sobie sprawę, że w ciąży ryzyko zakrzepicy jest wysokie, ponieważ żyły poszerzają się z powodu hormonów, a macica zwiększa nacisk na żyły biodrowe. Co więcej, krew kobiety ciężarnej jest gęstsza niż nieciężarnej - organizm przygotowuje się w ten sposób do porodu.

Trombofilia wrodzona a zakrzepica w ciąży

Trombofilia wrodzona to skłonność do zakrzepicy, która sama w sobie nie daje żadnych objawów. Może prowadzić do rozwinięcia się zakrzepicy pod wpływem określonych czynników (np. ciąży, palenia papierosów, antykoncepcji hormonalnej czy nadwagi) częściej niż u osób bez tej tendencji. Trombofilia wrodzona wpływa nie tylko na problemy z krzepliwością krwi, ale jest również czynnikiem zwiększającym ryzyko poronienia.

Trombofilia wrodzona - warto zrobić badania DNA

Za trombofilię wrodzoną odpowiadają mutacje w określonych genach (głównie czynnika V Leiden i protrombiny), dlatego jej wykrycie możliwe jest na podstawie badań genetycznych. Test DNA na trombofilię wrodzoną warto wykonać już przed planowaną ciążą, ponieważ trombofilia wrodzona niesie nie tylko ryzyko zakrzepicy u przyszłej mamy, ale także problemów z donoszeniem dziecka, a nawet poronienia.

Wykonanie testu na trombofilię wrodzoną umożliwi wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, a następnie ustalenie wraz z lekarzem schematu leczenia. Wdrożenie odpowiedniej kuracji daje szansę na urodzenie zdrowego dziecka oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się zakrzepicy u kobiety.

Wykryta trombofilia wrodzona w ciąży - jak postępować?

Po wykryciu trombofilii wrodzonej u kobiety, jej ciąża zwykle traktowana jest w specjalny sposób, by zapewnić zdrowie zarówno przyszłej mamie, jak i jej dziecku. W ciąży zaleca się najczęściej przyjmowanie bezpiecznej dla dziecka heparyny drabnocząsteczkowej, która rozrzedza krew i minimalizuje ryzyko powstania zakrzepów. 

Co więcej, warto wybierać się także na częstsze kontrole USG, które pozwolą na bieżąco sprawdzać prawidłowy rozwój ciąży. Kobietom z trombofilią wrodzoną zalecany jest także poród naturalny.

Agnieszka Łapajska, testDNA

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak traktować mamę, która poroniła?

    Po poronieniu najważniejsza jest obecność - w ten sposób bliskie osoby mogą okazać zrozumienie i szacunek. Oprócz wsparcia duchowego i emocjonalnego, w takiej chwili istotne jest także to o... więcej