Nie myl żylaków z zakrzepicą

Kolejna ciąża? Zwróć baczną uwagę na swoje nogi.

Zdjęcie

Nie rezygnuj z aktywności w ciąży /123/RF PICSEL
Nie rezygnuj z aktywności w ciąży
/123/RF PICSEL

Badania pokazują, że ryzyko pojawienia się żylaków wzrasta wraz z zajściem w kolejną ciążę. Szacuje się, że co trzecia kobieta w pierwszej ciąży i co druga kobieta w drugiej ciąży ma żylaki kończyn dolnych.  

Do ich wystąpienia przyczyniają się skłonności genetyczne. Z badań wynika, że w przypadku kiedy żylaki wystąpiły u jednego z rodziców szanse na ich odziedziczenie sięgają 42%. Ryzyko zwiększa się ponad 2-krotnie w momencie, kiedy pojawiły się one u obojga.

Reklama

Jak zmniejszyć ryzyko powstania żylaków?

Skłonności genetyczne tylko zwiększają nasze ryzyko na "przejęcie" żylaków. Także od nas samych, a raczej od naszej profilaktyki zależy, czy i w jakim stopniu pojawią się u nas. W ciąży nasza aktywność fizyczna często się zmniejsza. Jednak, aby zapobiegać mało estetycznym i niebezpiecznym wybrzuszeniom na naszych nogach warto wybierać się na krótkie spacery, bądź wykonywać lekkie ćwiczenia gimnastyczne.

Noszenie luźniejszej odzieży, kontrolowany przyrost wagi, stosowanie kompresów chłodzących, noszenie wygodnych butów z szerokimi noskami, unoszenie nóg w czasie odpoczynku, przyjmowanie witaminy C, która wspomaga elastyczność żył - wszystko to niweluje ryzyko powstania żylaków.

Czy to na pewno żylaki?

Ból i ociężałość nóg bardzo często kojarzymy z objawami typowymi dla powstawania żylaków. Warto pamiętać, że identyczne objawy pojawiają się w przypadku zakrzepicy. Wobec tego jak rozpoznać czy mamy do czynienia z objawami żylaków czy zakrzepicy?

W przypadku żylaków bardzo często pojawiają się na naszych nogach mało estetyczne widoczne żyły w postaci pajączków naczyniowych bądź krętych, wypukłych żyłek. Powstają one na skutek występujących nieprawidłowości  w ścianach żył (są osłabione lub mają skłonności do nadmiernego rozciągania się) bądź patologii w zastawkach żył. 

Innymi dolegliwościami mogą być nocne kurcze nóg lub swędzenie skóry w miejscu pojawienia się żylaka. Wraz z rozwojem choroby objawy te nasilają się. Choroba zakrzepowa jest jednak o wiele bardziej podstępna. 

Jej objawy często są lekceważone bądź nawet niedostrzegalne. Typowe dla niej to ból poniżej kolan, zaczerwienienie i obrzęk nóg. Te, które odróżniają ja od żylaków to pojawienie się bólu i duszności w klatce piersiowej. Warto dodać, że żylaki to zapalenie żył powierzchniowych, zaś zakrzepica rozwija się w żyłach głębokich.

Żylaki i zakrzepica w ciąży

W czasie ciąży wraz ze zmianami hormonalnymi zwiększa się krzepliwość krwi, co może przyczyniać się do zakrzepów. Mimo, iż w 80% żylaki znikają samoistnie po ciąży, warto zapobiegać pojawieniu się ich. Jeśli jednak nadal będą widoczne po porodzie, można je usunąć, ale dopiero po zakończeniu okresu karmienia piersią. 

Znacznie groźniejsza w czasie ciąży jest choroba zakrzepowo-zatorowa. W jej wyniku może dojść do poronienia lub może powstać zator płucny. U kobiet w ciąży dochodzi do niego cztery razy częściej niż w populacji ogólnej. Badania pokazują, że jest on przyczyną 1/3 zgonów w trakcie ciąży i połogu, w trakcie którego jeszcze bardziej wzrasta ryzyko jego wystąpienia.

Co robić?

W ciąży bóle nóg wydają się czymś normalnym. Zazwyczaj wdrażamy metody domowe dla uśmierzenia bólu. W przypadku zarówno żylaków i zakrzepicy są one takie same, bowiem mają na celu zwiększenie przepływu krwi w naszych żyłach. Wszystko to ma wpływ na zmniejszenie odczuwanego przez nas dyskomfortu, jednak wystąpienie niepokojących objawów powinno skłonić nas do wizyty u lekarza. 

Odpowiednia diagnostyka przyspieszy wdrożenie leczenia mającego na celu uniknięcie powstania zakrzepu, a co za tym idzie ustrzeżenie nas przed zgonem. W przypadku, kiedy w rodzinie występowała zakrzepica warto zrobić test genetyczny w kierunku skłonności do jej powstawania, ponieważ jest ona dziedziczna.

 

testDNA, www.testdna.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Zobacz również

  • Ciąża ektopowa może być zagrożeniem dla życia kobiety. Współczesne metody diagnostyki, przede wszystkim ultrasonografia (USG) pozwalają taką ciąże wykryć na tyle wcześnie by nie było późniejszych... więcej