Nadżerka w ciąży: Czy leczyć

Zanim dowiedziałam się, że jestem w ciąży (obecnie w 10. tygodniu) lekarz wykrył u mnie nadżerkę. Miałam rozpocząć jej leczenie. Czy teraz, gdy jestem w ciąży, jest to w ogóle możliwe?

Zdjęcie

/Mat. Redakcyjne
/Mat. Redakcyjne

Reklama

Decyzja o ewentualnym leczeniu nadżerki musi należeć do ginekologa prowadzącego ciążę. Po wykryciu nadżerki, powinien zrobić cytologię, by upewnić się, czy zmiany nie mają charakteru nowotworowego. Proszę jednak nie martwić się na zapas: u przyszłych mam nadżerki zwykle nie wskazują na rozwój nowotworu i w związku z tym ich leczenie nie jest konieczne. Jeśli jednak pojawiłyby się jakieś niepokojące objawy (np. upławy o brunatnym zabarwieniu, krwawienia po stosunku), konieczne będzie leczenie farmakologiczne, które zlikwiduje stan zapalny.

Rzadsze ruchy maluszka

Termin porodu mam za 9 tygodni. Martwię się, bo dziecko mniej się rusza. Wiem, że jest mu w brzuchu coraz ciaśniej, ale czasem nie wyczuwam jego ruchów przez kilka godzin. Co robić?

Musi pani jak najszybciej wykonać badanie KTG lub USG, gdyż mniejsza aktywność dziecka może świadczyć o tym, że dzieje się z nim coś niedobrego.

Badania pozwolą wyjaśnić sytuację. Warto wiedzieć, że odczuwanie ruchów płodu przez matkę jest dobrym wskaźnikiem aktualnej kondycji malucha. Dlatego każda zmiana intensywności jego ruchów jest wskazaniem do kontroli lekarskiej.

Nie tylko wówczas, gdy matka zaczyna słabiej odczuwać ruchy dziecka, ale również wtedy, gdy maluszek nagle stał się nadmiernie ruchliwy.

Problem z łożyskiem może się powtórzyć?

Niedawno urodziłam córeczkę. Po porodzie okazało się, że mam przyrośnięte łożysko. Lekarz musiał je ręcznie wydobyć. Po zabiegu powiedział, żebym przy następnej ciąży koniecznie powiedziała o tym swojemu ginekologowi.Dlaczego to takie ważne?

Przytwierdzone łożysko to poważna patologia, która może być przyczyną powikłań po urodzeniu dziecka (np. spowodować groźny dla rodzącej krwotok).

Najczęściej takie łożysko nie może się oddzielić z powodu zbyt słabych skurczów mięśnia macicy. W takich przypadkach wykonuje się zabieg ręcznego oddzielenia i wydobycia łożyska, i łyżeczkuje jamę macicy. Tak właśnie było w pani przypadku.

Przy kolejnej ciąży problem z urodzeniem łożyska może się powtórzyć. Dlatego kobiety, które mają podobny incydent za sobą, powinny uprzedzić o tym personel medyczny.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Co jeść i jak jeść, aby urodzić zdrowe dziecko?

    To, co jesz w czasie ciąży ma ogromny wpływ na ciebie i twoje dziecko. Dieta przyszłej mamy, podobnie zresztą jak wszystkich kobiet, które po prostu dbają o zdrowie, powinna być zróżnicowana,... więcej