Mniejsze wyniki pomiarów płodu: Czy dobrze się rozwija

Jestem w 32. tygodniu ciąży. Wyniki pomiarów płodu od początku są mniejsze od wieku ciąży (wyliczonego na podstawie daty ostatniej miesiączki) o 2 tygodnie. Czy to oznacza, że dziecko nie rozwija się prawidłowo?

Reklama

Nie – proszę się nie martwić. Jeśli od początku ciąży istnieje określona różnica między wiekiem ciążowym wyliczonym z miesiączki a tym wynikającym z pomiarów USG płodu – nie ma powodu do niepokoju. Niebezpieczna jest natomiast sytuacja, w której ta rozbieżność wraz z upływem czasu zaczyna się powiększać i w kolejnych badaniach dziecko jest coraz „młodsze”. Może to bowiem świadczyć o zbyt wolnym wzrastaniu płodu. Podobne do pani pytania zadaje sobie wiele mam, bo różnice między faktycznym a wyliczonym wiekiem ciąży są dość częste. Zazwyczaj wynikają one z tego, że kobieta nie pamięta dokładnie daty ostatniej miesiączki (albo przed ciążą miesiączkowała nieregularnie) lub przybliżonego terminu poczęcia. Dlatego wiek ciąży wyliczony z ostatniej miesiączki należy traktować orientacyjnie.

Dlaczego tak swędzi mnie brzuch?

Mój brzuszek jest już dość spory (jestem w 6. miesiącu ciąży). Od niedawna bardzo swędzi mnie brzuch. Czy to jakiś niepokojący objaw?

Swędzenie brzucha zwykle jest spowodowane rozciąganiem się skóry, dlatego powinna pani poświęcić pielęgnacji tej części ciała nieco więcej uwagi (patrz: ramka obok). Regularne smarowanie złagodzi swędzenie skóry i zapobiegnie pojawieniu się rozstępów. Gdyby jednak objawy nie ustępowały, a świąd skóry zaczął dotyczyć nie tylko brzucha, ale też dłoni, stóp czy tułowia, proszę zgłosić się do lekarza. Takie objawy mogą bowiem świadczyć o tzw. cholestazie ciężarnych, która stwarza ryzyko porodu przedwczesnego i wymaga odpowiedniego leczenia (czasem szpitalnego).

Czy przyszła mama może nosić soczewki?

Zauważyłam, że odkąd jestem w ciąży (obecnie w 18. tygodniu), coraz gorzej widzę. Poza tym źle toleruję soczewki kontaktowe, mimo że stosuję je od kilku lat. Czy takie objawy są normalne? Co robić?

Radzę na czas ciąży zrezygnować z noszenia soczewek i korzystać z okularów. Proszę też nie wpadać w panikę: łzawienie i pieczenie oczu, a nawet wrażenie pogorszenia wzroku to normalne objawy, które dotyczą wielu przyszłych mam. Ich przyczyną są ciążowe zmiany hormonalne. Po porodzie wszystko wróci do normy i znów będzie pani mogła używać soczewek.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Zobacz również

  • Ciąża po 40 to już nie tylko przywilej gwiazd - coraz więcej kobiet późno decyduje się na pierwsze lub kolejne dziecko. Ciąża po 40 niesie ze sobą nie tylko ryzyko - może być ogromnym szczęściem... więcej