​Mamy dobre wyniki badań. Skąd problemy z zajściem w ciążę?

W Polsce wciąż mało mówi się o czynnikach genetycznych jako przyczynie niepłodności. Może właśnie dlatego licznym parom nie udaje się zajść w ciążę. Tylko dobrze postawiona diagnoza pozwoli dobrać właściwe leczenie i da szanse na dziecko. Dowiedz się jakie zaburzenia o podłożu genetycznym odpowiadają za ciążowe kłopoty.

Źródłem problemów z płodnością mogą być czynniki genetyczne...

...czyli zmiany w obrębie pojedynczych genów lub całych chromosomów. Da się je oczywiście wykryć przy pomocy odpowiednich badań genetycznych.

·         Nieprawidłowa liczba chromosomów płciowych w komórkach może objawiać się zaburzeniami płodności u przedstawicieli obojga płci. Tak będzie w przypadku zespołu Turnera wśród kobiet oraz zespołu Klinefeltera  u mężczyzn. Do ich zdiagnozowania służy badanie cytogenetyczne (inaczej badanie kariotypu).

Reklama

·         Trombofilia i wywołujące ją mutacje genetyczne mogą doprowadzić do nawykowych poronień. Wrodzona skłonność do formowania się zakrzepów, bo na tym polega właśnie trombofilia, będzie skutkiem zmian w takich genach jak: gen protrombiny, V czynnik krzepnięcia krwi, MTHFR, PAI-1, czynnik V R2.

Trombofilię można leczyć podając leki przeciwzakrzepowe (głównie heparynę), dzięki czemu pacjentki nią dotknięte mają spore szanse na donoszenie ciąży i normalny poród.

·         Mutacja genu CYP21 i związany z nią wrodzony przerost kory nadnerczy charakteryzuje się nadmiernym produkowaniem androgenów nadnerczowych, czyli hormonów płciowych występujących zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Pacjentki z wrodzonym przerostem kory nadnerczy mają nieregularne miesiączki i zaburzenia jajeczkowania, a także wiele innych charakterystycznych objawów.

·         Mutacja genu CFTR i AZF na chromosomie Y może wywołać u mężczyzn azoospermie lub oligospermię, czyli stan polegający na całkowitym lub częściowym zaniku plemników w ejakulacie, czego konsekwencją jest  niestety niepłodność.  Mutację w tych genach można wykryć u przy pomocy badań molekularnych.

Chcesz mieć dziecko? Zacznij od zmiany stylu życia!

Największy udział w niepłodności mają czynniki niezwiązane z genetyką. Co więcej, na zaburzenia tego rodzaju bardzo często narażamy się sami, niewłaściwą dietą, otyłością, nadużywaniem alkoholu, stosowaniem niektórych leków, pracą w stresujących czy toksycznych warunkach. 

Nawet będąc biernym palaczem pogarszamy stan swoich komórek rozrodczych. Poprawę może oczywiście przynieść zmiana stylu życia, odrzucenie dotychczasowych, szkodliwych dla zdrowia nawyków.

W przypadku kobiet z obniżoną płodnością niezwykle istotna jest regulacja cyklu menstruacyjnego oraz baczne obserwowanie śluzu szyjkowego - jego wygląd mówi bardzo wiele o płodności kobiety w danym dniu.  Termin owulacji, czyli moment, w którym płodność u pań osiąga swoje apogeum można też sprawdzić przy pomocy prostego testu owulacyjnego, do kupienia w każdej aptece.

Trudności z poczęciem dziecka nierzadko są wynikiem zaburzonej gospodarki hormonalnej u któregoś z partnerów lub zmian w budowie męskich i żeńskich organów rozrodczych.

Nie zawsze da się rozpoznać przyczynę niepłodności - czym jest niepłodność idiopatyczna?

Z niepłodnością idiopatyczną, inaczej niewyjaśnioną lub ukrytą, mówi się wtedy, gdy pomimo licznych badań przeprowadzonych u obojga partnerów, nie udaje się ustalić jej źródła. Taka sytuacja dotyczy ok. 10 - 20% par dotkniętych problemem niepłodności. Jak ułatwić pacjentom z niepłodnością niewyjaśnioną zajście w ciążę? Stosując różne formy wspomagania rozrodu.

Jak pomóc parom z niepłodnością ukrytą?

Pacjentkom z zaburzeniami jajeczkowania podaje się specjalne zastrzyki z hormonów, które mają u nich wywołać tzw. "superowulację" czyli stan, w którym z dojrzałych pęcherzyków jajnikowych uwolnionych zostaje kilka komórek jajowych. Ma to oczywiście na celu zwiększenie szansy na zapłodnienie. Koleją równie popularną metodą jest inseminacja, która polega na wprowadzeniu do jamy macicy wcześniej przygotowanego nasienia. 

Jest to tzw. inseminacja domaciczna, choć miejscem podania nasienia może być też szyjka macicy (inseminacja doszyjkowa) lub jajowód (inseminacja dojajowodowa). Jest to zabieg szybki,  całkowicie bezbolesny i przypomina standardowe badanie ginekologiczne. Rozwiązaniem problemu niepłodności może być też zastosowanie metody in vitro czyli tzw. zapłodnienie pozaustrojowe (poza ciałem kobiety).

Autor: Natalia Jeziorska

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Zobacz również

  • Jestem bardzo zmartwiona, bo marzyłam o wnuku, a nie wiadomo, czy będę mogła zostać babcią. Moja 28-letnia córka pół roku temu zachorowała na hashimoto i musi brać leki. Jakie ma szanse na zajście... więcej