Jak ustalić ojcostwo po śmierci ojca?

Dla niektórych będzie to na pewno spore zaskoczenie, że badanie DNA na ojcostwo da się wykonać nawet po śmierci mężczyzny. Jeśli pogrzeb nie miał jeszcze miejsca, próbkę można pobrać bezpośrednio od zmarłego, jeśli miał, trzeba sięgnąć już po nieco inne metody. Jakie?

Zdjęcie

Nawet po śmierci ojca dziecka można ustalić ojcostwo /123/RF PICSEL
Nawet po śmierci ojca dziecka można ustalić ojcostwo
/123/RF PICSEL

Nasze DNA jest niezmienne i unikalne

Niezależnie od tego, w którym momencie życia wykonalibyśmy badanie genetyczne, to jego rezultat będzie zawsze identyczny. Próbkę do testu można zatem pobrać od 2 - dniowego noworodka, jak i 50 - letniego mężczyzny. 

Mało tego! Ogromny postęp w genetyce i biotechnologii, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat sprawił, że dziś jesteśmy w stanie ustalać ojcostwo już na etapie prenatalnym, a więc przed pojawieniem się dziecka na świecie oraz po śmierci danej osoby. Tę drugą możliwość zawdzięczamy trzem metodom.

Reklama

Analiza próbek "mikrośladowych"

W ciągu dnia dotykamy wielu przedmiotów, na których potem znajdują się nasze ślady biologiczne, przez specjalistów nazywane "mikrośladami". Pozostawiamy je na szczoteczce, gdy myjemy zęby, na filiżance, gdy pijemy kawę, a nawet na chusteczce higienicznej, którą wytarliśmy sobie nos. 

Takich potencjalnych źródeł DNA będzie oczywiście dużo więcej. Pewną ilość materiału genetycznego znajdziemy też na maszynce do golenia, patyczku do czyszczenia uszu czy plamie krwi zaschniętej na skrawku tkaniny. Dobrze więc jeśli rodzina jest w posiadaniu rzeczy osobistych należących do zmarłego. 

Można z nich bowiem wyizolować jego własne DNA, stworzyć indywidualny profil genetyczny, a następnie porównać z profilem dziecka i na tej podstawie ustalić już ojcostwo. Z uwagi na fakt, że "mikroślady"  pochodzą bezpośrednio od zmarłego, jest to metoda bardzo skuteczna i pozwala jednoznacznie ustalić ojcostwo.

Analiza chromosomu Y

Jeśli dziecko jest chłopcem, a wśród krewnych zmarłego, których można zaangażować do badania są mężczyźni, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie analiza chromosomu Y. Dziedziczony wyłącznie przez osoby płci męskiej nie ulega praktycznie żadnym zmianom w kolejnych pokoleniach. 

Chromosom Y będzie zatem wyglądał identycznie u dziadka i wnuczka czy wujka i bratanka. Właśnie dlatego jego analiza pozwala na pośrednie ustalenie ojcostwa. Należy jednak pamiętać, że badanie to nie zakończy się sukcesem, jeśli wezmą w nim udział np. dwaj blisko spokrewnieni ze sobą mężczyźni jako dwaj potencjalni ojcowie. 

Dlaczego? Ich chromosomy będą takie same, przez co wskazanie prawdziwego ojca stanie się niemożliwe.

Analizę statystyczną

Kobiety nie posiadają chromosomu Y, co wynika z ich kariotypu. Chcąc ustalić pokrewieństwo między przypuszczalnym ojcem a córką, analiza chromosomu Y nie będzie już zatem możliwa. W takim przypadku do testu DNA trzeba włączyć kobiety blisko spokrewnione ze zmarłym, np. matkę lub siostrę. 

Uczestniczki badania muszą mieć jednak 100% pewność, że są spokrewnione z mężczyzną. Otrzymane w toku badania profile genetyczne poddaje się następnie wnikliwej analizie statystycznej pod kątem prawdopodobieństwa z jakim dane osoby rzeczywiście mogą być ze sobą spokrewnione.

Czy jest najlepsza metoda?

W przypadku testów DNA na ustalenie ojcostwa po śmierci nie da się wskazać jednej najlepszej metody. Wszystkie są skuteczne, a sposób analizy genetycznej będzie zależał od płci dziecka oraz osób biorących w niej udział. 

Testy DNA są najbardziej pewnym narzędziem rozstrzygania spornego ojcostwa również wtedy, gdy bezpośredni kontakt z potencjalnym ojcem dziecka jest już niemożliwy, ze względu na jego śmierć.

Natalia Jeziorska, testDNA

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Zobacz również

  • Ciąża po 30-tce. Dowiedz się, jakie badania wykonać

    Zdecydowałaś się na ciążę po 30-tce? Nie ty jedna! Potrzeba samorealizacji, stabilizacji życiowej i materialnej sprawia, że w obecnych czasach coraz więcej kobiet decyduje się na pierwszą ciążę... więcej