​Jak ustalić datę poczęcia?

Ciąża rozpoczyna się w chwili zapłodnienia, a więc połączenia komórki jajowej z plemnikiem. Lekarze liczą jednak początek ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki przed ciążą, a więc ok. 2 tygodnie przed faktycznym zapłodnieniem. Nie zawsze jednak data współżycia w pełni pokrywa się z zapłodnieniem komórki jajowej, stąd wątpliwości wielu kobiet. Jak się nie pogubić w tych obliczeniach i zyskać pewność dotyczącą terminu zapłodnienia dowiesz się z naszego artykułu.

Zdjęcie

By ustalić datę poczęcia musisz pamiętać termin ostatniej miesiączki i długość cyklu /123/RF PICSEL
By ustalić datę poczęcia musisz pamiętać termin ostatniej miesiączki i długość cyklu
/123/RF PICSEL

Czy mogę ustalić datę poczęcia sama?

Samodzielne ustalenie daty poczęcia jest możliwe dzięki kalkulatorom umieszczanym w sieci. Wystarczy znaleźć odpowiednią stronę internetową i podać kilka danych dzięki, którym uda nam się ustalić przybliżoną datę zapłodnienia. W tym celu warto przygotować się i spisać kilka najważniejszych informacji dotyczących twojego cyklu miesiączkowego. 

Przede wszystkim datę rozpoczę­cia ostat­niego krwaw­ienia i dłu­gość cyklu miesiączkowego. Niektóre bardziej zaawansowane kalkulatory wymagają znajomości terminu owulacji oraz długości fazy lutealnej, a więc tej fazy, która trwa od zakończenia owulacji do pierwszego dnia miesiączki.

Reklama

Należy pamiętać, że ta metoda nigdy nie będzie 100% pewna, a wynik nie wskaże precyzyjnie terminu poczęcia. Jest to związane między innymi z cyklem życia plemników w organizmie kobiety. Badana pokazują, że w sprzyjających warunkach męskie komórki rozrodcze mogą przeżyć nawet do 72 godzin. 

Sprzyja temu właśnie owulacja oraz śluz wytwarzany w pochwie. Śluz ten zawiera substancje, które nie tylko działają odżywczo na plemniki, ale również ułatwiają przesuwanie się zapłodnionego zarodka w kierunku macicy. Cały proces obejmujący zapłodnienie i zagnieżdżanie się zarodka w błonie śluzowej macicy może trwać nawet 5 dni. Nie można więc zakładać, że data stosunku to data poczęcia.

Oblicz wiek ciąży za pomocą reguły Naegelego

Kolejną metodą służącą do ustalania terminu zapłodnienia jest wzór Naegelego. Wzór ten został opracowany przez niemieckiego lekarza Franza Naegelego. Do dziś ta metoda jest stosowana przez ginekologów. Wynika ona z tradycji i stosunkowo prostego wzoru, dzięki któremu każda kobieta może samodzielnie dokonać obliczeń.

Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni - 3 miesiące + 1 rok

Reguła Naegelego zakłada, że cała ciąża trwa 280 dni, od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do porodu, w rzeczywistości jest ona krótsza o jakieś 2 tygodnie. Kiedy już  ustalimy termin porodu wówczas łatwo odjąć 266 dni, bo tyle w rzeczywistości trwa ciąża i uzyskać datę poczęcia. Warto jednak pamiętać, że sposób ten sprawdza się w przypadku regularnych, 28 dniowych cykli miesiączkowych.

Data poczęcia = Termin porodu - 266 dni

Niestety  cykle wielu kobiet nie są regularne. Wówczas i termin porodu może ulec zmianie. W takiej sytuacji i wzór Naegelego ulega zmianie:

Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni - 3 miesiące + 1 rok +/- liczba dni dodatkowych

Badania pokazują, że powszechnie stosowana przez ginekologów reguła nie jest precyzyjna. Zaskoczeniem dla wielu mam może być fakt, że w terminie porodu wyliczonym na podstawie reguły Naegelego rodzi się nie więcej niż 5% dzieci. Natomiast w okresie 2 tygodni przed i 2 tygodni po wyliczonym terminie porodu rodzi się ponad 90% dzieci. 

Badanie USG w I trymestrze

Współczesna medycyna znalazła i na to rozwiązanie. Jest nim badanie USG w pierwszym trymestrze ciąży. Ponieważ w ciągu pierwszych 12. tygodni wszystkie zarodki rozwijają się w tym samym tempie ustalone zostały wytyczne określające, w którym tygodniu od zapłodnienia aktualnie się znajdujesz. 

Ginekolog analizuje w tym celu dłu­gość ciemieniowo-siedzeniową (CRL), a więc pomiar długości zarodka od głowy do pośladków. Różnice w tempie rozwoju pojawiają się dopiero w 2 drugim trymestrze dlatego im później wykonuje się USG tym trudniej ustalić datę poczęcia. 

Pomiar główki (BPD i HC), obwodu brzucha (AC) oraz dłu­gości kości udowej (FL) w II i III trymestrze ma charakter orientacyjny w przypadku ustalania daty poczęcia i służy głównie ocenie prawidłowego rozwoju płodu.

Data poczęcia a ustalenie ojcostwa

Wiele przyszłych mam chce poznać precyzyjną datę poczęcia. Wynika to z chęci zapamiętania i upamiętnienia dnia, w którym nowe życie zagościło w ich brzuchu. Takie rozważania dotyczą zwykle par, które starały się o potomstwo już od dłuższego czasu. Czasem jednak w głowach mam pojawiają się wątpliwości, co do tego kto jest ojcem dziecka. 

Ma to miejsce zwłaszcza w sytuacji, gdy kobieta współżyła z dwoma mężczyznami w okolicach owulacji i na podstawie daty poczęcia próbuje ustalić ojca dziecka. Należy podkreślić, że żaden test, wzór czy kalkulator nie będzie w tym przypadku precyzyjnym narzędziem. Badanie USG również nie pomoże. Jedynym rozwiązaniem są testy DNA na ojcostwo

Można je wykonać już w czasie ciąży lub tuż po narodzinach dziecka. Taki test to jedyne pewne i wiarygodne rozwiązanie, gdyż wszystkie pozostałe metody mogą jedynie ustalić przedział czasowy, w którym doszło do poczęcia, a nie konkretną datę.

www.testdna.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Zobacz również

  • Ciąża ektopowa może być zagrożeniem dla życia kobiety. Współczesne metody diagnostyki, przede wszystkim ultrasonografia (USG) pozwalają taką ciąże wykryć na tyle wcześnie by nie było późniejszych... więcej