Jak się zmienia szyjka macicy w ciąży?

Szyjka macicy to połączenie pochwy z macicą. Przez nią dostają się plemniki oraz rodzi się dziecko. Podczas cyklu owulacyjnego zmienia się jej położenie, twardość i rozwarcie.

 Po okresie ujście jest zamknięte. W czasie zbliżania się owulacji szyjka się otwiera i w czasie dni płodnych jest otwarta najszerzej, co umożliwia na dostanie się do wnętrza spermy z plemnikami. Zaś szyjka macicy w ciąży jest zamknięta do momentu porodu.  

Szyjka macicy w ciąży - zamknięta

Po zapłodnieniu szyjka macicy w ciąży zamyka się. Śluz szyjkowy staje się gęsty i chroni płód przed wniknięciem do wewnątrz drobnoustrojów, które mogłyby wywołać infekcję. Jest to stan fizjologiczny, który powinien potrwać do pierwszych skurczy porodowych.

Szyjka macicy w ciąży - skracanie się

Reklama

Czasem szyjka macicy w ciąży skraca się zbyt wcześnie, staje się zbyt miękka i słaba, co w efekcie może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Na niewydolność szyjki mogą wpływać urazy narządu oraz zaburzenia hormonalne. Leczenie takiego stanu polega przede wszystkim na ograniczeniu aktywności ciężarnej oraz podawaniu środków hamujących skurcze macicy. 

W niektórych przypadkach konieczne jest podjęcie leczenia operacyjnego, które polega na założeniu szwu na ujściu szyjki macicy. Przy powikłaniach może też pomóc pessar położniczy.

Podczas prawidłowego rozwoju ciąży szyjka jest zamknięta do akcji porodowej. Śluz chroniący do tej pory wejścia odpada w formie czopu śluzowego. Przy pierwszym porodzie często rozwieranie szyjki trwa o wiele dłużej, nawet kilkanaście godzin. Rozwarcie określane jest w centymetrach, ale mierzone jest przez położną lub ginekologa palcami. Pełne rozwarcie to 10 cm.


Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Zobacz również

  • Jestem bardzo zmartwiona, bo marzyłam o wnuku, a nie wiadomo, czy będę mogła zostać babcią. Moja 28-letnia córka pół roku temu zachorowała na hashimoto i musi brać leki. Jakie ma szanse na zajście... więcej