Infekcje intymne w ciąży – jak je rozpoznać i leczyć

Swędzenie i pieczenie nie tylko są nieprzyjemne dla mamy, ale bywają też groźne dla dziecka. Warto więc wiedzieć, jakie objawy skonsultować z ginekologiem.

Różnego typu infekcje miejsc intymnych to wyjątkowo częsta przypadłość kobiet spodziewających się dziecka. Wszystko przez zmiany hormonalne, które zwiększają produkcję wydzieliny z pochwy i zaburzają równowagę bakteryjną w organizmie przyszłej mamy. – Podczas ciąży kwaśny odczyn środowiska pochwy przesuwa się w kierunku zasadowym, a to sprzyja szybkiemu rozwojowi drobnoustrojów.

Ciężarna kobieta jest bardziej narażona na infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze również z tego powodu, że w obfitszej wydzielinie drobnoustroje znacznie szybciej się namnażają – mówi dr Leszek Lewandowski, ginekolog-położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Reklama

Jeśli więc zaobserwujesz, że wydzielina jest inaczej zabarwiona albo ma nieprzyjemny zapach, poczujesz świąd lub pieczenie, nie czekaj, tylko od razu zgłoś się do lekarza.

Niektóre infekcje (np. chlamydia) mogą jednak przebiegać bez objawów, dlatego – jeśli lekarz sam nie skierował cię na dodatkowe badania – zapytaj go o możliwość zrobienia testów na obecność danej choroby. Zakażenia okolic intymnych w twoim stanie nie można leczyć na własną rękę.

Nieleczone infekcje są bowiem groźne dla rozwijającego się maluszka. Mogą prowadzić do różnych poważ nych powikłań – w skrajnych przypadkach nawet do poronienia lub przedwczesnego porodu. Dlatego bardzo uważnie obserwuj swój organizm. Jeśli zauważysz podejrzane objawy, jak najszybciej idź do ginekologa i rozpocznij kurację.

Konsultacja: dr n. med. Leszek Lewandowski, ginekolog-położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Agnieszka Góra

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Zobacz również

  • ​Co jeść i jak jeść, aby urodzić zdrowe dziecko?

    To, co jesz w czasie ciąży ma ogromny wpływ na ciebie i twoje dziecko. Dieta przyszłej mamy, podobnie zresztą jak wszystkich kobiet, które po prostu dbają o zdrowie, powinna być zróżnicowana,... więcej